با صفر تا صد دوربین های مدار بسته آشنا شوید
دوربین مدار بسته بیسیم حافظه دار,دوربین مدار بسته ارزان,دوربین مدار بسته قیمت,دوربین مدار بسته ماشین,دوربین مدار بسته به انگلیسی,دوربین مدار بسته مخفی,دوربین مد

همه چیز درباره دوربین مداربسته

آکاایران:  همه چیز در مورد دوربین مداربسته و شرکت های نصب دوربین

دوربین های مدار بسته که در اصطلاح انگلیسی به آنها CCTV گفته می شود از جنبه های مختلف دارای دسته بندی های متفاوتی هستند که در این مطلب به معرفی هر یک از این جنبه ها و دسته بندی ها می پردازیم و سپس نگاهی می اندازیم به بهترین برند های دوربین مداربسته در بازار و همچنین شرکت هایی که خدمات نصب این دوربینها را ارائه می دهند. 

 

Category : سیستم های حفاظتی

CCTV (دوربین مداربسته) مخفف کلمات “Closed Circuit Television” به فارسی تلویزیون مداربسته است . اصطلاح Closed به این معناست که تصویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته به یک گیرنده خاص تلویزیونی برای نمایش ارسال می گردد.

 

قطعات دوربین مداربسته
cctv-camera-systems1 copy
سیستم دوربین مداربسته شامل سه مولفه دوربین ها ، دستگاههای ضبط ویدئویی دیجیتال DVR و مانیتور می باشد. به طور سنتی سیستم های دوربین مداربسته برای مقاصد امنیتی در مکانهای از قبیل بانکها ، فرودگاهها و همچنین فروشگاه عمده و خرده فروشی استفاده می شوند.

دوربین ها
دوربین های مداربسته ساخته شده اند که در همه جا مورد استفاده قرار گیرند. این نشان میدهد که یک اندازه دوربین مناسب همه جا می باشد.

موقعیت دوربین های مداربسته
دوربینهای داخلی و دوربینهای خارجی (Indoor vs. Outdoor Cameras)
جایگاه نصب یک دوربین معمولا تعیین کننده نوع دوربین مداربسته مورد نیاز می باشد. به طور مثال دوربینی که در مکان باز قرار میگیرد باید مقابل هوای سرد ، خاک و آب مقاوم باشد پس باید از دوربینهای خارجی یا Outdoor استفاده گردد . در مکانهای سر پوشیده و داخلی می توان از دوربینهای مدار بسته داخلی Indoor استفاده نمود

میدان دید (Field of View)
دوربین مداربسته باید در موقعیتی قرار گیرد که بیشترین جزئیات را با بهترین کیفیت در اختیار شما قرار دهد. به طور معمول برای یک فضای محصور مثل یک اتاق باید از لنزهای واید که بیشترین فضا را برایمان میگیرد استفاده نماییم و برای راهروی طولانی بهتر از یک لنز تله استفاده نمود.
clip_image001

متغیرهای نور (Light Variables)
توجه به نور محل نصب دوربین ها یکی از اصلی ترین کارهاییست که برای انتخاب دوربین مداربسته باید در نظر گرفت. به طور مثال برای مکانی که نور کمی دارد یا به طور کلی در مواقعی نور ندارد باید از دوربین های مادون قرمز استفاده نمود و یا برای فروشگاهی که در مقطعی از زمان نور خورشید درب ورودی فروشاه را بسیار روشن می نماید و دوربین مداربسته وظیفه تصویر برداری از آن موقعیت را دارد ، باید از لنزهای خاصی استفاده نمود.

امنیت دوربین ها
همواره نگرانی از امنیت خود دوربین وجود دارد که می توان از طریق کاورهای مقاوم در برابر خرابکاری بر طرف نمود.

دوربین مداربسته دام و دوربین مداربسته باکس
دوربینهای دام عموما در فضای داخلی نصب می شود ، اما نمونه خارجی نیز وجود دارد به طور کلی زمانی شما از دوربین مداربسته دام استفاده می نمایید که قصد دارید کسی متوجه نشود که این دوربین کدام سو را تصویر برداری می نماید و از دوربین های مداربسته باکس زمانی استفاده می شود که به همه بفهماند که منطقه مقابل لنز این دوربین تحت پوشش است.

پان / شیب / زوم دوربین (Pan/Tilt/Zoom Cameras)
Pan/Tilt/Zoom Cameras یا دوربین های PTZ اجازه دستکاری دوربین و تغییر میدان دید را میدهد. این امکان با وسیله ای به نام “joy stick” و به فارسی کیبورد انجام می پذیرد. با “joy stick” می توان دوربین را به بالا و پایین ، چپ و راست و یا زوم در تصویر را انجام داد. در دوربین های آی پی می توان این کار را با نرم افزار نیز انجام داد.

دوربین مداربسته پلاک خوان
می توان با دوربین مداربسته پلاک خودروها را در روز و شب تشخیص داد. اما به کمک راهکار نرم افزاری و تکنولوژی LPR نیاز دارید. قبل از انتخاب دوربین شما به این نیاز خواهید داشت که بر اساس نیازتان بهترین DVR و یا NVR را انتخاب کنید. این درست مثل انتخاب یک اتومبیل است. به گونه ای که شما با خرید یک کامیون بسیار پرقدرت قادر نیستید که در مسابقه رالی اول شوید.
برای ساپورت این نرم افزار شما به یک DVR مستقل یا یک NVR نیاز نخواهید داشت. بلکه به کامپیوتری نیاز دارید که مبتنی به NVR یا DVR باشد و بتواند تصاویری با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه یا بیشتر را در هر کانال ضبط کند. دوربین هایی خاص برای این کار به گونه ای ساخته شده که دارای فیلترهایی هستند که بتوانند روشنایی چراغ جلو اتومبیل را از بین برده و انعکاس روشنایی داشته باشند. برای این کار لازم است که تصویر به صورت سیاه و سفید باشد و ملاک دوربین برای دریافت نور پلاک خودرو در نظر گرفته شود و اگر نور چراغها مانع از دیدن پلاک شود با فیلترهایی جلو آن گرفته شود و اگر نور به حد کافی نباشد با افزایش نورگیری لنز، کمبود نور را جبران کند.
جالب اینجاست که ۹۹ درصد فیلمهای دریافتی از پلاکها در شرایط مطلوب است. دوربین هایی که در این سیستم به کار می روند معمولا دارای LED های مادون قرمز می باشند که تا ۳۰ فوت را پوشش میدهند و دارای IP 66 می باشد.

تکنولوژی دیجیتال در مقابل آنالوگ
به طور سنتی ، دوربین های مداربسه یک تصویر را از طریق پروتکل آنالوگ و به وسیله سیم به DVR می رساند. اما به تازگی دوربینهای IP ساخته شده اند که با استفاده از همان فناوری تصاویر را به جزئی از شبکه کامپیوتری تبدیل کرده تا از طریق کامپیوتر کارها انجام پذیرد.

588.Ahd_cctv

دوربین های AHD جز جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا است که در اصل از کیفیت بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ برخوردار می باشد.
در دوربین های AHD سیستم پردازش و فشرده سازی تصویر نسبت به آنالوگ متفاوت بوده و کیفیت آنها در حد ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ خط تصویر می باشد که با توجه به این کیفیت و نحوه فشرده سازی آن، این دوربین ها را با مگاپیکسل در تصویر می سنجند.اصطلاح دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می کند. همانطور که میدانید در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) روزولشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین ها بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.
اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.
دوربین های AHD نسل اول تنها با روزولشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن ۲مگا پیکسل (۱۰۸۰P) را ایجاد کرد. متاسفانه نسل اول و دوم این دوربین ها از نظر کد گذاری با هم همخوانی ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از ۲ مگا پیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می رسد.

587.cctv-resolution-comparison

یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین های AHD محدودیت و حساسیت پایین آنها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متر به راحتی میسر است. کابل RG60 می تواند این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز برساند. تکنولوژی AHD همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.
امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD وجود دارد. بیشتر DVRهای AHD دوربین های تیوی لاینی را پشتیبانی می کنند. این دستگاه ها در بیشتر موارد حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.
وربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مقرون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه. این موضوع استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.

دوربین های بی سیم و باسیم
انتقال تصاویر دوربین به DVR یا کامپیوتر می تواند به وسیله یک کابل انجام پذیرد و یا بی سیم باشد. اگر چه دوربین های مداربسته بی سیم همچنان باید به یک منبع تغذیه وصل باشد اما این تکنولوژی این امکان را میدهد که هزینه نصب به پایین ترین حد خود رسیده و سیمهای عذاب آوری که باید دور تا دور محل را بگردد وجود ندارد و همچنین جابجایی دوربین ها بسیار راحت می شود. معایب سیستم های وایرلس در قیمت گران آنهاست که کمی رشد آنها را کند کرده.

ضبط تصاویر
سه نوع دستگاه ضبط ویدئویی وجود دارد یکی تکی DVR و دستگاه ضبط ویدئیی شبکه NVR و دستگاه ضبط ویدئویی هایبردی HVR
۱- DVR ها دستگاههایی هستند که اختصاص داده شده اند به ضبط تصاویر دوربین هایی که به این دستگاه متصل می باشند. نام دی وی آر این را حکایت دارد که به یک شبکه متصل نیست. با این حال ، آنها اغلب به اینترنت متصل شده و به افراد مجاز اجازه میدهند به طور زنده تصاویر را مشاهده کرده و همچنین تصاویر را ضبط نمایند.

۲- NVR ها تقریبا شبیه DVR ها هستند ، اما NVR بخشی از شبگه محلی می باشد که این اجازه را می دهد کاربران آن شبکه در صورت داشتن مجوز تصاویر را دیده و ضبط کنند. اگر این شبکه محلی به اینترنت وصل باشد ، افراد مجاز از طریق شبکه اینترنت اجازه دسترسی به تصاویر NVR را دارند.

۳- HVR مخفف کلمات HIBRID VIDEO RECORDER میباشد . HVR دستگاهی ما بین DVR و NVR است که توانایی این را دارد که کار هر دو را انجام دهد. البته محدودیتهایی نیز دارد که نمی توان این دستگاهها را در حیطه آنالوگ یا آی پی حرفه ای دانست. اما با تمام این حرفها HVR در نوع خود دستگاهی بی نظیر است که قادر است چند کانال ورودی آنالوگ و چند کانال آی پی را هم زمان ضبط کند و تصاویر را به صورت زنده به نمایش در آورد. البته مشاهده چند کانال با دوربین های IP مگاپیکسلی و چند کانال دوربین آنالوگ تی وی لاینی در یک صفحه ممکن است تفاوت این دو را بیش از پیش نمایان کند و در نتیجه جلوه ی جالبی نداشته باشد ، زیرا باکیفیت ترین دوربین آنالوگ در بهترین شرایط می تواند رزولوشنی به اندازه ۰.۴ مگا پیکسل ارائه نماید که قابل قیاس با دوربین ۱ مگا پیکسلی نخواهد بود.
مهمترین عاملی که می تواند مشتریان را به سمت HVR بکشاند قیمت مناسب آن است که تقریبا نصف هزینه یک سیستم IP کامل و دو برابر سیستم آنالوگ کامل می باشد و مصارف این نوع دستگاه در شرکتها و فضاهای کوچک است که نیاز به دوربینی دارند که بتواند یک مکان را بسیار با کیفیت دریافت نماید.
از جمله محدودیتهای HVR تعداد محدود دوربین های آی پی و محدودیت در نوع این دوربینها می باشد که در برخی از این دستگاهها فقط می توان دو دوربین ای پی با رزولوشن محدود به دستگاه متصل نمود.

مانیتور (Monitors)
تصاویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته و ضبط و تقسیم آن توسط DVR باید در جایی به نمایش در آید که به آن مانیتور گویند که بهتر است از مانیتورهای صنعتی استفاده گردد.

و حالا چرا دوربین مداربسته؟؟؟؟؟؟؟؟
پیشرفت تکنولوژی دوربین مدار بسته نظارت تصویری در حال تبدیل شدن به یکی از عوامل پیشگیری برای از دست دادن اموال با ارزش است. ایمنی و امنیت ابزارهای مدیریت است. مدیران کارخانه ها و فروشگاهها برای تدوین شواهد دیداری ثبت شده و همچنین مشاهده آن از کیلومترها دورتر از این سیستم استفاده می نمایند.

*** اصطلاحات دوربین های مدار بسته در ادامه به ترتیب حروف توضیح داده شده است:

Alarm

دستگاه DVR می تواند برای شما ایمیل هشدار ارسال کند. بنابراین شما قادر خواهید بود هشدارها را در برنامه های تلفن همراه هوشمند خود داشته باشید. پلت فرم مربوط به سیستم عامل های iOS  و اندروید به همین منظور طراحی شده است.

 

Analog
یک سیگنال الکتریکی که با استفاده از یک کابل از دوربین به مانیتور و یا dvr منتقل می شود. به طور کلی یک دوربین آنالوگ با یک ولتاژ و جریان شارژ می شود.

Angel of view
حداکثر زاویه ای که یک دوربین از طریق یک لنز می تواند ببیند

Aperture
کنترل مقدار نوری که به CCD می رسد.

Aspect Ratio
نسبت پهنای تصویر به ارتفاع

Auto White Balance
قابلیتی در دوربین مداربسته رنگی که میتواند به طور خودکار نور سفید را به تعادل برساند

Automatic Gain Control
یک قابلیت در دوربین های مداربسته و دیگر وسایل الکترونیکی که می تواند افزایش و کاهش جریان تصویر را کنترل کند.

Automatic Iris Lens
نوعی لنز خودکار دوربین مداربسته است که با بازو بسته کردن عنبیه نور گیری از محیط را کنترل می کند.

Backlight Compensation (BLC)
توانایی دوربین مداربسته برای تعادل توری هنگامی که در پشت جسم متمرکز نور زیادی وجود داشته باشد.

Banddata-xwidt
مقدار داده ای که در طول یک زمان مشخص از کامپیوتر ارسال و یا دریافت می شود.

BNC
مخفف British Naval Connector اتصالات نیروی دریایی بریتانیا!
یک رابط بین کابل کواکسیل و یک خروجی یا ورودی باشد که بصورت نر و مادگی تولید می شود.

C or CS Mount
A lens mount which attaches a lens to the camera. C mount lens are placed at 17.526 mm from the image sensor, whereas CS mount is placed at only 12.5 mm away. They are both 1 inch in diameter, and they produce the same image quality.

Camera
گیرنده عکس که این دستگاهی که با بهرگیری از امواج و با گرفتن عکسهای پی در پی و ارسال به ترتیب به مانیتور تصاویر را پخش می کند.

CAT5
اتصال کوتاه کابل رده ۵ ، همچنین به عنوان کابل اترنت شناخته می شوند ، انتقال داده از یک دوربین مداربسته IP (گاهی اوقات آنالوگ) به مانیتور.

Charge-Coupled Device (CCD)
یک تراشه در دوربین مداربسته می باشد که کارش پردازش سیگنال یک تصویر به عنوان گیرنده دوربین است.این تصاویر با کیفیت بالا می باشد.
Super HAD CCD خاص CCD سونی می باشد که حساسیتش دوبرابر بیشتراز تصویر CCDهای معمولی است.

Coaxial Cable
کابل های مورد استفاده برای انتقال سیگنال آنالوگ یک دوربین مداربسته به مانیتور ویا DVR . که از هسته مسی و عایق و سپر مسی بافته شده همراه با عایق می باشد.

Codec
دستوراتی هستند درباره نحوه رمزگذاری (Coding) فایل‌های تصویری یا صوتی بطوریکه آنها از فضای کمتری استفاده کنند. مهم‌ترین نقش آنها فشرده سازی جریان تصاویر هم‌زمان با کپچر است.

Common Intermediate Format (CIF)
وضوح تصویری مشترک که معمولا در فشرده h264 استفاده می شود.که اندازه تصاویری آن ۳۵۲ × ۲۸۸ است. برای تصاویر بزرگتر از ۴CIF استفاده می شود

Composite Video
کابلی است برای انتقال از فرمت های ویدیویی آنالوگ

Compression
از ویژگیهای یک DVR و یا دوربین های IP برای فشرده سازی در عکسها یا کوچک کردن آنها.فشرده سازی برای MPEG4 و H.264

Contrast
توازن بین رنگ و روشنایی به گونه ای که عکس یا فیلم کاملا قابل تشخیص باشد.

D1
تصویری با تفکیک پذیری بالا که قادر به نمایش تصاویری در اندازه ۷۲۰×۴۸۰ پیکسل است

Decibel (dB)
نام واحد لگاریتمی است که میزان صدا را اندازه گیری میکند.

DC Type Lens
قابلیتی که به وسیله پاور برای کمک به فکوس دوربین

Deinterlacing
فرایندی برای تبدیل ویدیو – دیدن و در هم آمیختن ویدیو

Depth of Field
ناحیه بین نزدیکترین و دورترین شیع که در آن منطقه هر چیزی که به صورت شارپ یا فوکوس دیده شود به معنای عمق میدان است.

Digital Signal
سیگنال است که با اعداد باینری بیان شده است.

Dwell Time
تایم لغزش میان سوییچ کردن بین دو دوربین

Dynamic Noise Reduction (DNR)
یکی از ویژگی های یک دوربین است که نویز در تصویر را به خصوص در زیر نور کم کاهش می دهد.

Dynamic IP Address
ارائه شده توسط ISP آدرسی است که هر زمان کامپیوتر را روشن می کنید تغییر می کند .این IP آدرس از آی پی استاتیک امنیت بیشتری دارد.

Electronic Industries Alliance (EIA)
یک سازمان برای تعیین استانداردها برای تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی و سازگاری آنها است.

Encoder/Decoder
دستگاهی است برای رمزگزاری یا رمزگشایی برای دوربین های آنالوگ و یا IP برای ارسال آن به DVR یا NVR

Firewall
فیلتریست برای عدم دسترسی وب سایتهای مخرب به کامپیوتر شما

Frames per Second (FPS)
سرعت ضبط دستگاه DVR شما را نشان میدهد. FPS یعنی تعداد عکسهایی که DVR به واسطه دوربین مداربسته در یک ثانیه از تصاویر می گیرد. هر چه تعداد این فریم ها بیشتر باشد شما تصویر واقعی و روانتری دارید و این فریم بالا باعث استفاده بیشتر دستگاه دی وی آر شما از هارد خواهد شد.
معمولا نهایت فریم در این دستگاهها ۳۰ می باشد که چشم ما تصاویر را به مانند فیلم ، بدون وقفه خواهد دید و هر چه این رقم پایین تر بیاید ، چشم انسان متوجه فریم فریم شدن تصاویر خواهد شد.

Ground Loop
خطوط افقی است که بر روی تصویر دوربین های مداربسته می افتد. این می تواند به علت نزدیکی کابل تصویر به کابلهای برق فشار قوی باشد.

H.264
در حال حاضر، پیشرفته ترین شکل از فشرده سازی است. این موجب صرفه جویی در فضا بر روی هارد دیسک خود را در حالی که کیفیت تصویر پایین نمیاید.

(Hard Disk Drive)
دستگاهی برای ذخیره داده های دیجیتال است. محدوده از ۲۵۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت است.

Hi-Z
این ویژگی امکان انتقال سیگنال های ویدئویی از یک دستگاه به دستگاه های دیگر میدهد.

Infrared (IR)
طیفی از نورهای زیررنگ قرمز است که با چشم غیر مسلح نامرئی است و امکان دید در شب را به دوربین های مداربسته میدهد.

Infrared Cut Filter Removal (ICR)
یک فیلتر مادون قرمز است که مقابل حسگر تصویر در روی لنز دوربین قرار داده شده و برای حذف موج مادون قرمز در روز تصویر را خدشه دار می کند.

Ingress Protection (IP) Rating
مقاومت یک شی در مقابل اجسام جامد و مایع که به معنای درجه حفاظتی می باشد. بصورت کلی می توان این طور تشریح کرد که عددی که در کنار IPXY قرار می گیرد میزان حفاظت دستگاه شما را در مقابل اجسام خارجی، اعم از آب و سنگریزه نشان می دهد. جالب اینجاست که هر کدام از دورقم کناری آی پی به تنهایی نشان دهنده قابلیتی است که ما در ادامه معنی آن را خواهیم گفت:
معنی عدد X رقم اول بعد از IP:
۰ غیر محافظت شده
۱ حفاظت در برابر اجسام جامد بزرگتر از ۵۰ میلیمتر
۲ حفاظت در برابر اجسام جامد بزرگتر از ۱۲ میلیمتر
۳ حفاظت در برابر اجسام جامد بزرگتر از ۲.۵ میلیمتر
۴ حفاظت در برابر اجسام جامد بزرگتر از ۱ میلیمتر
۵ در مقابل گرد و غبار محافظت شده
۶ غیر قابل نفوذ در مقابل گرد و غبار
معنی عدد Y رقم دوم بعد IP:
۰ غیر محافظت شده
۱ حفاظت در برابر چکیدن آب
۲ حفاظت در برابر چکیدن آب زمانی که دستگاه نسبت به افق ۱۵ درجه زاویه بگیرد.
۳ حفاظت در برابر باران
۴ حفاظت در برابر پاشیدن آب
۵ حفاظت در مقابل جت واش
۶ حفاظت در مقابل فشار آب شدید
۷ حفاظت در مقابل اثرات غوطه وری تا عمق یک متر و تا ۳۰ دقیقه زیر آب
۸ حفاظت در مقابل غوطه وری

Input/Output (I/O)
ورودی و خروجی در دستگاههای ضبط تصویر DVR و NVR که می تواند برای کانالهای تصویر ، صدا ، آلارم و غیره باشد.

Interlaced Video
دو برابر کردن فریم دوربین های آنالوگ درحالیکه پهنای باند نیز حفظ شده است.

License Plate Recognition (LPR)
نرم افزاری است که توانایی خواندن و ذخیره پلاک بر روی ماشین را میدهد.

Light Emitting Diodes (LEDs)
وسیله ای نیمه هادی برای نور است که در دوربین های مداربسته برای ارسال امواج مادون قرمز استفاده می شود.

Loop Through
یک ویژگی دوربین مدار بسته برای انتقال ویدیو از یک دستگاه به دستگاه دیگر از طریق کابل است.

LUX
اندازه گیری حداقل روشنایی برای یک دوربین برای ضبط مورد نیاز است. LUX کمتر نشان دهنده نور کمتر است.

Motion Detection
ویژگی است در دستگاههای ضبط کننده دوربین مداربسته که امکان ضبط را در مواقع تشخیص حرکت خواهد داد.

Multiplexer (MUX)
دستگاهی است برای مشاهده دوربین های متعدد آنالوگ بر روی یک صفحه نمایش.

National Television System Committee (NTSC)
رنگ استاندارد تلویزیون آنالوگ در شمال امریکا و آمریکای جنوبی استفاده می شود.

Phase Alternating Line (PAL)
تلویزیون آنالوگ سیستم رمزگذاری مورد استفاده در بسیاری از اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و…

TV Lines (TVL)
خطوط عمودی در دوربین های آنالوگ یا تعداد متناوب خطوط تاریک و روشن در دوربین است. هر چقدر TVL بالاتر باشد رزولیشن تصویر بالاتر است.

Video Graphics Array (VGA)
اتصال با سه ردیف هر یک با ۵ پین که به طور معمول بین کامپیوتر یا DVR و یک مانیتور یا LCD است و رزولوشن ۶۴۰×۴۸۰ پیکسل دارد.

Wide Dynamic Range (WDR)
محدوده دینامیکی قابلیتی است که با استفاده از آن میتوانید همزمان قسمت روشن و تاریک تصاویر را با هم و قابل تشخیص داشته باشید به این صورت که دو سنسور CCD در داخل دوربین قرار داده شده تا هر یک قسمتی از تصویر را اسکن کرده و با تلفیق این دو تصویر بهترین خروجی را به ما بدهند.

 

انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهر کدامند؟

دوربین های دام ( سقفی ) Dome

به دوربین هایی که  به صورت نیم کره می باشند دام Dome می گویند. اغلب این دوربینها در فضاهای درونی نصب می شوند و مناسب فضاهای مسقف هستند. به همین دلیل به آنها دوربینهای سقفی نیز گفته می شود. 

دوربین های بولت (بالت) Bullet

به دوربینهایی که به صورت استوانه ای شکل یا مکعبی شکل و یا چند وجهی منحنی هستند دوربینهای بولت می گویند. امروزه دوربین های بولت Bullet از نظر طراحی با طرح های مختلفی به بازار عرضه شده اند. این دوربینها به دلیل پایه دار بود مناسب دیوار هستند گرچه می توان آنها را روی سقف نیز نصب کرد اما بیشتر موارد استفاده آنها برای فضاهای بیرونی و یا فضاهایی است که امکان نصب دوربین روی سقف وجود ندارد. 

آکاایران: همه چیز در مورد دوربین مداربسته و شرکت های نصب دوربین

 

دوربین های صنعتی Box

دوربین های مداربسته صنعتی دوربینهایی هستند که از نظر ظاهری به شکل مکعب می باشند و به همین به آنها دوربین های باکس یا جعبه می گویند. این دوربین ها قابلیت نصب لنز دوربین مداربسته را دارند و بیشتر مناسب محیط های صنعتی هستند. از نظر ظاهر معمولا دیزاین خاصی ندارند و زیبا نیستند. دوربینهای صنعتی یا BOX نیاز به اتصال به پایه مجزا دارند و مناسب جاهایی می باشند که نیازمند تنظیم لنز هستند. نا گفته نماند این دوربین ها قابلیت نصب در کاور را هم دارند که معمولا به آنها کاور صندوقی یا پمپ بنزینی نیز می گویند.

دوربین های اسپید دام Speed Dome

دوربین هایی هستند گه از نظر ظاهر معمولا به شکل کروی بزرگ با پایه بزرگ هستند. این دوربین ها بزرگترین نوع دوربینهای مداربسته محسوب می شوند و دارای موتور می باشند. از آنجا که می توان آنها را از راه دور به سمت بالا پایین و چپ و راست چرخواند به آنها دوربینهای چرخشی یا PTZ نیز می گویند. از دیگر قابلیت های آنها می توان به زوم آنها اشاره کرد که قابلیت زوم از راه دور را نیز دارند.

دوربین های مینیازتوری کوچک (مخفی )

به دوربین هایی که از نظر ظاهر بسیار کوچک می باشند در حدی که در برخی موارد از آنها به عنوان دوربین مخفی نیز استفاده می شود مینیاتوری یا مینی یا مخفی نیز می گویند. این دوربین ها قابلیت جانمایی در جاهایی را دارند که نیاز است دوربین در دید قرار نگیرد. شایان ذکر است طی سالهای اخیر نصب این دوربین ها بصورت مخفی تنها با دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح امکان پذیر است و نصب آنها بدون مجوز غیر قانونی بوده و پیگرد و مجازات قانونی را به دنبال خواهد داشت.

دوربین های چشم ماهی Fish Eyes

گونه ای از دوربینها هستند که از نظر ظاهری تقریبا به شکل دوربین های دام می باشند با این تفاوت که طوری طراحی شده اند که قابلیت دید بصورت 360 درجه را دارند. از آنجا که ماهی قابلیت دیدن محیط اطراف خود را به صورت 360 درجا دارد و می تواند پشت خود را نیز همزمان با روبری خود ببیند به آنها دوربین چشم ماهی یا Fish Eye می گویند. تصویر این دوربین ها به صورت کروی محدب می باشد و می توان روی بخش های مختلف این تصویر کروی زوم کرد. این دوربین ها بیشتر مناسب مکان هایی هستند که نیاز به دید گستره وسیع می باشد و امکان نصب چند دوربین با جهت های مختلف وجود ندارد. شایان ذکر است دوربینهای مداربسته چشم ماهی برای جاهایی که نیاز به وضوح در جزئیات هست مناسب نمی باشند.

انواع دوربین های مداربسته از نظر فرمت و بستر ارتباطی کدامند؟

صرف نظر از ظاهر دوربینها ، از نظر فرمت و سیستم ارتباطی دوربینهای مداربسته به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند.

دوربین های آنالوگ   ANALOG 

این دوربینها قدیمی ترین نوع دوربین های در بازار هستند که دیگر کمتر کسی از آنها استفاده می کند. بستر ارتباطی آنها کابل کواکسیال RG می باشد و از نظر کیفی با معیار تی وی لاین TV LINE یا TVL سنجیده می شوند. بنابراین دوربینهایی که در مشخصات آنها عبارت TVL را می بینید آنالوگ هستند. و نویز پذیری بالایی دارند.

دوربین های HD

دوربین های HD که اصلاحا آنها را با نوع سیستم کدگذاری آنها نظیر AHD، Turbo HD ، HDCVI و ... نیز می شناسند دوربینهایی هستند که از بستر آنالوگ کابل کواکسیال استفاده می کنند اما سیگنال آنها دیجیتال است به همین دلیل دارای کیفیت مطلوبی هستند . معیار سنجش کیفیت تصویر این دوربین ها مگاپیکسل است و به دلیل ارزان قیمت بودن آنها و کیفیت بالای آنها نسبت به سیستم های آنالوگ جزو دوربین های پرفروش دنیا محسوب می شوند. دوربینهای اچ دی بیشتر مناسب محیط های خانگی و جاهایی هستند که تعداد دوربین و همچنین متراژ کابل کشی بالا نیست.

دوربین های تحت شبکه IP

حرفه ای ترین و با کیفیت ترین دوربین های حال حاضر در بازار دوربینهای IP هستند. این دوربین ها از طریق کابل شبکه به دستگاه ضبط تصاویر متصل می شوند و هر دوربین مانند یک کلاینت در شبکه IP می گیرد. معیار سنجش کیفیت آنها نیز MP  مگاپیکسل است. این دوربین ها قادرند از کلیه مزایای تحت شبکه بودن استفاده کنند به عنوان مثال در جاهایی که کابل کشی زیاد است می توانند نود بندی و سوئیچ بندی شوند و طبق الگوریتم های مختلف در شبکه طراحی و نصب شوند. این دوربینها مناسب اماکن بزرگ و جاهایی می باشند که کیفیت اهمیت زیادی دارد.

لنز دوربین مداربسته چیست و معیارهای انتخاب بهترین لنز کدام است؟

دوربینهای مداربسته دارای لنز های مختلفی می باشند که در هنگام خرید و نصب آن باید به نوع لنز آنها نیز توجه نمود. لنز دوربین ها هر چقدر از نظر میلیمتر بزرگتر باشد زوم تر می شود. مثلا لنزی که 6mm میلیمتر است از لنزی که 3.6mm میلیمتر است زومتر است. بنابراین اگر به دنبال تصویری دقیق و زوم روی جای خاصی هستید حتما باید از لنز های با میلیمتر بالا استفاده کنید. از طرف دیگر برخی دوربین ها دارای لنز وریفوکال verifocal هستند یعنی این قابلیت را دارند که لنز آها در یک رنج مشخص تغییر کند و تنظیم شود. همچنین برخی دیگر دوربین ها دارای لنز موتورایز هستند و می توانند از راه دور زوم شوند.

دستگاه ضبط تصاویر NVR یا DVR چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر سیستم مرکزی ضبط تصاویر دوربین های مداربسته است که در واقع تمامی دوربین ها به آن متصل می شوند. این دستگاه ها قابلیت نصب هارد را دارند و کار ذخیره سازی تصاویر را انجام می دهند. DVR به دستگاه های ضبط تصاویر دوربینهای آنالوگ و اچ دی می گویند. NVR به دستگاه ضبط تصاویر دوربین های IP می گویند. در هنگام خرید این دستگاه ها باید به پشتیبانی از نوع دوربین ها و کیفیت دوربین ها اشاره کرد. مثلا بعضی از دستگاه ها تنها دوربین های Turbo اچ دی را ساپورت می کنند. بعضی دیگر مثلا تا 2 مگاپیکسل کیفیت را پشتیبانی می کنند ، از طرف دیگر هر دستگاه می تواند معمولا 4، 8، 16،32 یا 64 کانال باشد به معنی که از تعداد مشخصی دوربین پشتیبانی می کند و مواردی از این قبیل.

قابلیت استارلایت چیست؟

یکی از جدیدترین تکنولوژی های دید در شب دوربین مداربسته قابلیت استارلایت می باشد و این امکان را به وجود می آورد که بتوان در تاریکی کم، به اصلاح تاریکی نور ستاره، تصاویر را به صورت رنگی دید. تا قبل از این تکنولوژی های دید درشب تنها تصاویر سیاه سفید ارائه می دادند اما قابلیت جدید استارلایت رنگی star light توانسته تصاویر را در تاریکی با دید در شب رنگی به نمایش در آورد.

قابلیت WDR چیست ؟

قابلیت WDR یا به اصطلاح رایج "قابلیت ضد نور"  قابلیتی است که دوربین را قادر می سازد  تصاویر اشیا یا اشخاص را در حالتی که پشت به نور هستند ببینند. در حالت عادی تصاویر پشت به نور تیره و تاریک می شوند اما WDR با حالت ضد نور این تصاویر را روشن کرده و از تاریکی بخشی از تصویر که پشت به نور است جلوگیری می کند.

بهترین برندها و مارک های دوربین مداربسته کدامند؟

از بهترین و محبوب ترین برند های دوربین مدار بسته دنیا می توان به برندهای زیر اشاره کرد.

هایک ویژن Hikvision:

هایکویژن یکی از پرفروش ترین برندها و مارک دوربین های مداربسته در جهان می باشد. این برند چینی برای چند سال متوالی رتبه اول در فروش سیستم های مداربسته دنیا را از آن خود کرده است. کیفیت بالا و تنوع محصولات از جمله ویژگی های hikvision است.

داهوا Dahua :

داهوا نیز یک برند چینی محبوب در سطح جهان می باشد که بعد از هایک ویژن و بوش رتبه سوم دنیا را کسب کرده است. پیش بینی می شود بزودی دست کم بوش را کنار بزند و در رتبه دوم قرار گیرد. در مورد داهوا نیز کیفیت بالا و تنوع محصولات از جمله دلایل محبوبیت این مارک و برند می باشد. 

سامسونگ: 

 دوربین های سامسونگ نیز جزو پروفروش ترین دوربین ها می باشند اما از آنجا که این شرکت برند سیستم های امنیتی خود را به هانوا تکوین فروخت استقبال عمومی به آن کاهش یافت.

برندهای دیگر :

بعد از هایک ویژن ، داهوا و سامسونگ از دیگر برندهای محبوب سیستمهای مداربسته می توان به یونی ویو، پاناسونیک، ویووتک، اکسیس، هانیول اشاره کرد.

دوربین مداربسته

بهترین شرکت های دوربین مداربسته کدامند؟

در درجه اول باید توجه داشت که شرکت های "دوربین مدار بسته" در ایران هریک برند ها و خدمات مختلفی را ارائه می دهند. در انتخاب بهترین شرکت باید به نکات زیر توجه نمود.

  • تاریخ ثبت شرکت چه زمان بوده و چند سال تجربه کاری دارد.
  • مشاهده نمونه پروژه های انجام شده توسط هر شرکت
  • میزان رضایت مندی مشتریان
  • نحوه برخورد با مشتری و مشاوره و کارشناسی
  • میزان تخصص کارشناسان شرکت

برخی از بهترین شرکتهای امنیتی و مداربسته ایران عبارتند از شرکت دوربین مداربسته نیتاران ، فراگستر، زاکو، ایران پاناسونیک، ایمن شاپ، پارس ارتباط و ...

 

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :