از جی میل تا الو: فراز و فرود پیام ر سان های گوگل
گوگل تا امروز راه درازی را در عرضه اپلیکیشن های ارتباطی طی کرده است. از ایمیل های ساده گرفته تا اپ های پیام رسان هوشمند امروزی.

آکاایران: از جی میل تا الو: فراز و فرود پیام ر سان های گوگل

آکاایران: روز گذشته در کنفرانس Google I/O 2016 با آخرین اپلیکیشن های ارتباطی گوگل – Allo و Duo – آشنا شدیم. Allo که با دستیار گوگل هم هماهنگ شده در زمره یکی از ابزارهای پیام رسان نسل آینده قرار می گیرد. Duo هم یک اپلیکیشن چت ویدیویی است که قابلیت Knock Knock را عرضه می کند. قابلیتی که بوسیله آن می توانید قبل از پاسخ به تماس، یک پیش نمایش  ویدیویی از طرف شخص تماس گیرنده ببینید و تصمیم بگیرید به تماس مذکور پاسخ دهید یا نه.

گوگل تا امروز راه درازی را در عرضه اپلیکیشن های ارتباطی طی کرده است. از ایمیل های ساده گرفته تا اپ های پیام رسان هوشمند امروزی. در ادامه نگاهی به این اپلیکیشن ها میاندازیم:

جی میل (Gmail)

شاید به نظر اشتباه برسد که یک سرویس ارسال میل را در کنار سرویس های پیام رسان مدرن قرار دهیم اما جی میل یکی از خدمات اصلی گوگل بود که می توانست کاربران را به هم ارتباط بدهد.

در حالی که امروزه داشتن یک اکانت گوگل اتفاق بسیار معمولی تلقی می شود اما باید سال 2004 را هم به یاد آوریم، زمانی که جی میل سعی می کرد متقاعدمان کند به چه دلیل لازم است از یک کاربر ناشناس تبدیل به یک کاربر با هویت واقعی شویم. در عین حال این سرویس علاوه بر در اختیار قرار دادن امکان ارتباط میان کاربران، امکان استفاده از فایل های چندرسانه ای را هم فراهم کرده بود.

گوگل تاک (Google Talk)

گرچه برخی از افراد با استفاده از جی میل با هم گفتگو می کردند اما نیاز به یک سرویس پیام رسان که امکان ارتباط لحظه ای کاربران را فراهم کند هم به شدت حس می شد. طولی نکشید تا سرویس گوگل تاک پدید آمد.

از همان آغاز و شروع کار این سرویس در سال 2005، سر و کله گوگل تاک در باقی سرویس های گوگل هم پیدا شد. این سرویس به کاربران امکان ارتباط بیشتر و لحظه ای را داد. در طول زمان امکان های دیگری مثل پشتیبانی از چت آفلاین و قابلیت های صوتی و تصویری هم به این سرویس اضافه شد.

گوگل پلاس مسنجر (Google+ Messenger)

شاید تا امروز هیچ سرویسی مثل گوگل پلاس واکنش های شدید کاربران را برنیانگیخته باشد در واکنش به این سرویس احتمالا شما هم جز یکی از این دو دسته بوده اید: دسته اول؛ کسانی که از ساختار گوگل پلاس و حلقه های دوستان در آن خوش شان آمد و انگیزه لازم برای ترک شبکه های اجتماعی رقیب مثل فیسبوک را یافتند. دسته دوم، کسانی که گوگل پلاس را یک تلاش ناموفق ارزیابی کردند که سعی داشت کاربران وفادار به سرویس گوگل را مجبور کند از یک شبکه اجتماعی بی خاصیت استفاده کنند.

به هر حال گوگل پلاس یک سرویس مسنجر هم داشت که به کاربران این سرویس امکان می داد به سادگی با هم در ارتباط باشند.

گوگل هنگ آوتس (Google Hangouts)

هنگ آوتس کار خود را به عنوان بخشی از پیام رسان ویدیویی گوگل پلاس آغاز کرد. اما با مشخص شدن این نکته که تعداد سرویس های پیام رسان گوگل دارد سر به فلک می کشد، هنگ آوتس جایگزین سرویس های دیگر شد. با بسته شدن گوگل تاک، این شرکت هنگ آوتس را به عنوان یک جانشین مطرح کرد. از طرفی با پشتیبانی ارسال مسیج های گروهی، هنگ آوتس جایگزین گوگل مسنجر هم تلقی می شد.

امکان مکالمات گروهی به قابلیت های ویدیویی هنگ آوتس هم بسط داده شد و با استفاده از آن امکان گفتگوی چهره به چهره با پخش آنلاین و زنده برای آنها ایجاد شد. به نظر می رسید بلاخره هنگ آوتس پلتفرم های ارتباطی گوگل را یکپارچه کرده باشد اما معرفی روز گذشته Allo و Duo این فرضیه را رد کرد.

گوگل ویس (Google Voice)

این سرویس در ابتدا GrandCentral نام داشت، گوگل این سرویس تلفنی را در سال 2007 خرید و مدتی بعد نام آن را Google Voice گذاشت. با این سرویس قادر بودید با یک دستگاه از چندین خط تلفن استفاده کنید.

Google Voice به عنوان یک سرویس پیام رسان به شدت بر پیام کوتاه متکی بود اما مزایایی هم داشت از جمله اینکه باعث کاهش قابل توجه هزینه کاربران می شد. این سرویس هنوز هم به حیات خود ادامه می دهد، البته از طریق اپلیکیشنی که به ندرت بروزرسانی می شود.

مسنجر (Messenger)

اگر یک اپ باشد که رویکرد متناقض گوگل نسبت به اپ های پیام رسان را نشان دهد، آن اپلیکیشن، اپ «مسنجر» است. اپلیکیشن اختصاصی پیام های کوتاه و پیام های چندرسانه ای برای اندروید. اندروید از این اپ برای ارسال پیام های کوتاه و چندرسانه ای اش استفاده می کرد اما با عرضه نسخه کیت کت، این شرکت برای رفع این نیاز از هنگ آوتس بهره گرفت. هنگ آوتس تا مدتی همه این سرویس ها را در خود ادغام کرد اما مدتی بعد دوباره سر و کله مسنجر پیدا شد. ظاهرا گوگل به این نتیجه رسیده بود ادغام همه این سرویس ها چندان حرکت هوشمندانه ای نیست.

حال خبر آمدن الو و شیوه ای که از طریق آن می توانید با دوستان تان تماس بگیرید باعث شده خیلی ها از سرنوشت احتمالی مسنجر بپرسند. چندان روشن نیست که گوگل چه برنامه ای برای این اپ دارد.

منبع :

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :