اسنپدراگون 820 با چهار هسته ی پردازشی اختصاصی Kyro همراه خواهد شد  -
پس از آنکه مدیاتک تراشه ی جدید خود را با عنوان Helio X20 معرفی کرد,شایعاتی نیز در خصوص اسنپدراگون 820 کوالکام منتشر شد,حال اطلاعات جدیدی در خصوص این تراشه منتش

پس از آنکه مدیاتک تراشه ی جدید خود را با عنوان Helio X20 معرفی کرد، شایعاتی نیز در خصوص اسنپدراگون 820 کوالکام منتشر شد. حال اطلاعات جدیدی در خصوص این تراشه منتشر شده است. از جمله ی اطلاعات جدید در مورد تراشه ی جدید کوالکام، ساخت آن مبتنی بر لیتوگرافی 14 نانومتری است.

براساس اطلاعات جدید منتشر شده، تراشه ی جدید کوالکام مبتنی بر هسته ی اختصاصی کوالکام خواهد بود که پس از هسته ی Krait این کمپانی روانه ی بازار خواهد شد. شنیده ها حکایت از این دارد که اسنپدراگون 820 با استفاده از هسته ی Kyro این کمپانی توسعه داده خواهد شد. Kyro مبتنی بر معماری هسته های Cortex-A72 توسعه داده خواهد شد. نسل پیشین هسته ی کوالکام، مبتنی بر Cortex-A15 توسعه داده شده بود. همانطور که اشاره کردیم تراشه ی جدید کوالکام همچون اکسینوس 7420 سامسونگ از لیتوگرافی 14 نانومتری بهره خواهد برد. توسعه بر مبنای لیتوگرافی 14 نانومتری به معنای سایز کوچکتر تراشه و در نتیجه مصرف انرژی کمتر است. کوچک تر شدن سایز تراشه، سرعت پردازشی را نیز افزایش می دهد.

به نظر می رسد کوالکام در تراشه ی جدید خود دوباره از 4 هسته استفاده خواهد کرد که شامل دو هسته با فرکانس پردازشی 2.2 گیگاهرتزی و دو هسته ی دیگر با فرکانس پردازشی 1.7 گیگاهرتزی است. با توجه به اینکه هسته های مورد استفاده در این تراشه از فرکانس متفاوتی استفاده می کنند، بدین معنی است که متد ساخت هسته های مورد اشاره تاحدودی با یکدیگر متفاوت است که نتیجه ی آن بهره وری هسته ها در مقایسه با یکدیگر با توجه به فرکانس پردازشی و وظایفی است که به هر هسته واگذار می شود. از جمله ی سایر مشخصات فنی این تراشه می توان به پشتیبانی از حافظه های رم DDR4، ارتباط LTE Cat-10 و همچنین استاندارهای بی سیم با برد بالا در سراسر جهان اشاره کرد. به نظر می رسد در این تراشه از پردازنده ی گرافیکی آدرتو 530 با فرکانس 650 مگاهرتز استفاده خواهد شد. این پردازنده ی گرافیکی قادر است تا صفحه ی نمایش با رزولوشن 4K را مدیریت کرده و همچنین ویدیوهایی با این رزولوشن را با نرخ 60 فریم بر ثانیه به راحتی پشتیبانی کند.

تراشه ی اسنپدراگون 820 با تراشه ی جدید مدیاتک، Helio X20 تفاوت های عمده ای در هسته های مورد استفاده و همچنین معماری چینش هسته ها دارد. با توجه به اینکه هنوز نمی توان در مورد عملکرد هسته های Kyro اظهار نظر خاصی کرد، از این رو این دو هسته را باید در عمل دید. کوالکام تراشه ی اسنپدراگون 820 را در نیمه ی دوم سال جاری میلادی روانه ی بازار خواهد کرد.

حسین خلیلی صفا

منبع : zoomit.ir

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :