چرا خنک کننده های موجود در بازار از فن های اینتل بهتر هستند؟
سرهم کردن یک پی سی گیمینگ هزینه بسیار بالایی برای کاربر در برخواهد داشت. در بهترین حالت، چیزی حدود 500 دلار هزینه این سیستم خواهد شد. اما یکی از مباحث مهم این س

آکاایران: چرا خنک کننده های موجود در بازار از فن های اینتل بهتر هستند؟

آکاایران: طراحی نوین اینتل باز هم کمکی به کاهش دمای پردازنده نمی کند

چرا خنک کننده های موجود در بازار از فن های اینتل بهتر هستند؟

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر
سرهم کردن یک پی سی گیمینگ هزینه بسیار بالایی برای کاربر در برخواهد داشت. در بهترین حالت، چیزی حدود 500 دلار هزینه این سیستم خواهد شد. اما یکی از مباحث مهم این سیستم ها به ویژه آن هایی که برای اورکلاک استفاده می شوند فن پردازنده است. همه پردازنده ها در بازار به همراه یک فن عرضه می شوند. پس اگر قرار نیست سیستم اورکلاک شود چرا باید یک فن مجزا از بازار تهیه کرد؟

همه می دانیم که فن هایی که به صورت جداگانه در بازار وجود دارد بهترین هستند. اما این بهتر بودن تا چه حد است؟ برای این کار، تصمیم گرفتیم تا تست هایی در این خصوص انجام دهیم. در ابتدا به دنبال یکی از معروف ترین پردازنده های اینتل رفتیم و فن آن را با فن برند کولر مستر مقایسه کردیم.

آماده سازی قطعات تست

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

برای این تست از کیس Thermaltake Core P3 ATX استفاده شد که در واقع یک دیوار استیل معلق است که از چهار طرف هوا داخل آن می شود. به غیر از رم ها و یک کارت گرافیک در پایین، هیچ چیز دیگر در اطراف پردازنده موجود نیست. یعنی تست در فضای باز انجام می شود.

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

پردازنده ای که در این تست مورد استفاده قرار گرفت مدل Core i7-7700K است. این پردازنده یکی از مدل های مشهور در بین گیمرها و عاشقان کارایی سیستم است. این پردازنده از سری پردازنده های سوکت LGA1151 است. نکته جالب این پردازنده آن است که برخلاف پردازنده های موجود در بازار این مدل تنها مدلی است که فاقد فن عرضه می شود. برای این که امکان مقایسه تست ها وجود داشته باشد دو مدل فن تهیه شد.

خنک کننده قدیمی و کوچک اینتل

شماره قطعه این فن 80 میلی متری E97379 است. این فن توسط فاکسکان ساخته شده و یکی از ابتدایی ترین راه کارهای موجود در بازار است. با استفاده از این خنک کننده، دمای پردازنده در حالت نرمال روی دمای 31 درجه سانتیگراد قرار داشت و درجه ای که برای خاموش کردن سیستم تنظیم شده بود 100 درجه سانتیگراد بود. وقتی تست های بنچمارک شروع شد تنها 14 ثانیه طول کشید تا دمای پردازنده به حداکثر مقدار تعیین شده توسط شرکت سازنده برسد. در این حالت، نویز خنک کننده بیشتر از حالت طبیعی بود.

خنک کننده نوین و بزرگ تر اینتل

این خنک کننده با پردازنده های سری Core اینتل ارائه می شود. شماره قطعه این فن TS15A است و با این که از نظر طراحی استوانه ای و فنی که روی سینک قرار گرفته کاملا شبیه مدل های قدیمی تر است اما هیت سینک آن حدود 3 تا 4 برابر بزرگ تر است و سطح بیشتری را برای پخش شدن گرما در دسترس قرار می دهد. البته، اندازه فن تغییری نکرده ولی زمانی که فشار کاری روی پردازنده زیاد می شود دور آن نسبت به مدل قدیمی بالاتر می رود.

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

در حالت عادی، دمای پردازنده با این خنک کننده دمای 27 درجه سانتیگراد را نشان می داد ولی با شروع تست های بنچمارک 22 ثانیه طول کشید تا دمای پردازنده به 72 درجه سانتیگراد برسد. البته، ثبات آن در این دما کاملا مشهود بود. 

خنک کننده ارزان قیمت کولر مستر

فن کولر مستر مدل هایپر 612 یک خنک کننده کاملا مناسب برای پردازنده های سری Core اینتل است: شش لوله مسی بزرگ که حرارت را از سمت پردازنده به هیت سینک منتقل می کنند. جنس هیت سینک لایه هایی از یک فلز نازک است تا حرارت را به خوبی پخش کند. 

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

مدل های پیشرفته و حرفه ای زیادی در بازار وجود دارد که از آن جمله می توان به خنک کننده های مایع اشاره کرد. اما این خنک کننده تنها 35 دلار قیمت دارد.

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

بر خلاف فن های اینتل که به راحتی با انگشتان دست سفت می شود، این خنک کننده به یک صفحه پلاستیکی نگهدارنده نیاز دارد که زیر مادربرد قرار می گیرد. با استفاده از خنک کننده کولر مستر دمای پردازنده در حالت عادی روی 28 درجه سانتیگراد قرار می گیرد اما با شروع اجرای بنچمارک بلافاصله به دمای 68 درجه سانتیگراد می رسد. این اتفاق در عرض 5 ثانیه رخ می دهد. ولی ثبات و پایداری آن بی نظیر است. 

با توجه به نتایج می توان گفت که خنک کننده کولر مستر به مراتب بهتر از خنک کننده های نوین اینتل است. در شکل زیر مقایسه بین عملکرد سه خنک کننده مورد بحث به خوبی قابل مشاهده است.

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

کیس دلپذیر و خوش قیمت «دوکاس V2» دیپ کول وارد بازار ایران شد

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

اچ پی از دو گیمینگ لپ تاپ و یک گیمینگ رایانه رومیزی پرده برداشت

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

با عجیب ترین لپ تاپ های حال حاضر جهان آشنا شوید

,خنک کننده اینتل, فن اینتل, کولر مستر

ایسوس ماینرها را تجهیز می کند

.

منبع : shabakeh-mag.com

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :