دشمنان دیروز، دوستان امروز: اینتل و ای ام دی پردازنده مشترک طراحی کردند
دو شرکت اینتل و ای ام دی سال هاست که در زمینه تولید پردازنده و چیپ با یکدیگر رقابت دارند. دو شرکتی که در طی این سال ها همواره دیگری را به کپی برداری از طراحی ها

آکاایران: دشمنان دیروز، دوستان امروز: اینتل و ای ام دی پردازنده مشترک طراحی کردند

آکاایران: دو رقیب دیرینه این بار در کنار یکدیگر و برای یک هدف مشترک

دشمنان دیروز، دوستان امروز: اینتل و ای ام دی پردازنده مشترک طراحی کردند

,پردازنده اینتل, پردازنده نسل 8 اینتل, پردازنده گرافیکی AMD
دو شرکت اینتل و ای ام دی سال هاست که در زمینه تولید پردازنده و چیپ با یکدیگر رقابت دارند. دو شرکتی که در طی این سال ها همواره دیگری را به کپی برداری از طراحی های خود متهم کرده اند. اما در کمال تعجب، این بار نام این دو شرکت در کنار یکدیگر و برای تولید یک محصول مشترک دیده می شود. بله! درست خواندید. اینتل و ای ام دی با همکاری یکدیگر یک پردازنده نوین طراحی و تولید کرده اند.

در اوایل هفته گذشته احساس می شد که خبرهای شوکه کننده ای در دنیای چیپ های کامپیوتری شنیده خواهد شد. قرار است اینتل به زودی از پردازنده نوین Core نسل هشتم خود رونمایی کند. هسته های GPU این پردازنده توسط رقیب دیرینه اینتل یعنی AMD تأمین می شود و حافظه های HBM2 روی آن درنظر گرفته شده است. این ماژول که متشکل از چندین چیپ است از فناوری EMIB اینتل بهره می برد، یک پل کوچک هوشمند که با بهره گیری از سیلیکون ناهمگون موجب انتقال سریع اطلاعات در یک محدوده بسیار کوچک می شود.

از طرف دیگر، فریم ورک سخت افزار / نرم افزار این پردازنده باعث افزایش کارایی و بازدهی SoC نوین می شود. بر اساس برخی از گزارش های منتشر شده محصولات نوین اینتل با نام رمز "Kaby Lake G" شناخته می شوند.

اینتل در نخستین خبر خود در این خصوص، اطلاعاتی درباره طراحی MCM، فناوری EMIB و مزیت هایی که به ویژه برای لپ تاپ های سبک و باریک به همراه دارد ارائه کرد. اولین لپ تاپ، دستگاه دو در یک و سیستم های مینی-دسکتاپی که از همکاری مشترک اینتل و AMD در قالب MCM استفاده خواهند کرد در سه ماهه اول سال 2018 و احتمالا در نمایشگاه CES 2018 معرفی خواهند شد.

در تازه ترین خبر منتشر شده از سوی اینتل، رندری از یک Kaby Lake G دیده می شود. 

,پردازنده اینتل, پردازنده نسل 8 اینتل, پردازنده گرافیکی AMD

در شکل فوق، شاهد پردازنده جدیدی هستیم که می تواند زمینه ساز طراحی و تولید بسیاری از لپ تاپ های پرتابل، جذاب و قدرت مند در سال آینده میلادی باشد. آن طور که به نظر می رسد، این پردازنده در این عکس روی یک ماشین تست دسکتاپی نصب شده است. در سمت چپ این ماژول، پردازنده اینتل نسل هشت قرار دارد. بعد از آن و با یک فاصله خالی زیاد پردازنده بزرگ تری قرار دارد که در واقع پردازنده گرافیکی AMD Vega است و در آخر یعنی در سمت راست ماژول، حافظه HBM2 قرار گرفته است.

برخی از کارشناسان سخت افزار پیش بینی می کنند که قدرت و کارایی این GPU در حد چیپ Radeon R9 285 است. حال باید صبر کنیم تا خبرهای بیشتری از این محصول خاص منتشر شود.

.

منبع : shabakeh-mag.com

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :