سیستم عاملی مخفی در پردازنده های اینتل
اینتل در اعماق پردازنده مرکزی خود، سیستم عامل MINIX و مجموعه ای از قابلیت های نرم افزاری، شبکه ای و یک وب سرور پنهان کرده است که مدت ها کسی از وجود آن ها مطلع

آکاایران: سیستم عاملی مخفی در پردازنده های اینتل

آکاایران: شبحی که کامپیوترمان را کنترل می کند

سیستم عاملی مخفی در پردازنده های اینتل

,اینتل, سیستم عامل مخفی پردازنده اینتل, حفره امنیتی پردازنده اینتل
اینتل در اعماق پردازنده مرکزی خود، سیستم عامل MINIX و مجموعه ای از قابلیت های نرم افزاری، شبکه ای و یک وب سرور پنهان کرده است که مدت ها کسی از وجود آن ها مطلع نبوده است. به تازگی یکی از مهندسان گوگل، از این موضوع پرده برداشته است.

اینتل در اعماق پردازنده مرکزی خود، سیستم عامل MINIX و مجموعه ای از قابلیت های نرم افزاری، شبکه ای و یک وب سرور پنهان کرده است ​!
به تازگی Ronald Minnich، مهندس گوگل از وجود یک بخش مخفی در پردازنده های اینتل پرده برداشته و اعلام کرده است که درون این تراشه ها، گونه ای از سیستم عامل MINIX پنهان شده است. مدتی پیش بود که یکی از کارشناسان برجسته حوزه لینوکس و امنیت که او نیز برای شرکت گوگل کار می کرد، از وجود ریزپردازنده ای سخن گفت که درون پردازنده های مرکزی اینتل جاسازی شده و به ME یا Management Engine معروف است. این ریزپردازنده بطور مستقل از پردازنده مرکزی و سیستم عامل اصلی رایانه  عمل کرده و نرم افزارهای مختلفی را اجرا می کند. تا پیش از این، برخی از کارشناسان آسیب پذیری های امنیتی متنوعی را در بخش های مختلفی از ME تشخیص داده بودند.  Minnich نشان داده است که پردازنده های اینتل  مجهز به «فناوری مدیریت فعال» ( AMT )، از سیستم عامل MINIX استفاده می کنند. تاریخچه سیستم عامل MINIX به اواخر دهه هشتاد میلادی و اوایل دهه نود باز می گردد زمانیکه اَندرو تانِن باوم ( Andrew S Tanenbaum) آنرا بعنوان یک سیستم عامل آموزشی عرضه کرد و بعدها، لینوس توروالدز ( Linus Torvalds) با الهام از این سیستم عامل، لینوکس را توسعه داد. سیستم عامل مخفی بکار رفته در تراشه های اینتل، نسخه ای دستکاری شده از سیستم عامل متن باز MINIX 3 است.

تانن باوم که به تازگی متوجه این موضوع شده، در نامه ای خطاب به مدیرعامل اینتل نوشته است: « از شما سپاسگزارم در تراشه ME-11  که تقریباً همه کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها از آن استفاده می کنند، نسخه ای از MINIX را قرار داده اید. به نظرم با اینکار، MINIX به پراستفاده ترین سیستم عامل در دنیا تبدیل شده است حتی بیش از ویندوز، لینوکس و مک اواِس». او در این نامه مدعی شده است که سال ها قبل، گروه مهندسی اینتل چندین بار با وی تماس گرفته اند و ضمن اشاره به یک پروژه محرمانه، درباره MINIX از او پرسش های فنی متعددی پرسیده اند.

MINIX بکار رفته در پردازنده های اینتل، در پایین ترین سطح ممکن به سخت افزار دسترسی دارد و به بیان دیگر عملاً از دسترس ما خارج است و مثل یک شبح، کامپیوترمان را کنترل می کند. MINIX می تواند فریم ویر رایانه را بازنشانی کند حتی اگر رایانه خاموش باشد. کافی است رایانه به پریز برق متصل باشد تا MINIX تنظیمات اصلی رایانه را تغییر دهد. حتی یک کد مخرب می تواند در فواصل قطع اتصال از شبکه برق نیز به حیات خود ادامه دهد و در انتظار بماند تا رایانه به پریز برق متصل شود. وجود این بخش مخفی در پردازنده به عقیده Minnich « حفره های بزرگی در سیستم ایجاد کرده است که مهاجمان می توانند از آن ها سوءاستفاده کنند».

.

منبع : shabakeh-mag.com

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :