با این دامین‌های صد ساله چه کنیم؟
با این دامین‌های صد ساله چه کنیم؟ - آکاایران دنیای اینترنت نه کامپیوتر-اینترنت-موبایل

با این دامین‌های صد ساله چه کنیم؟

آخرین محصول شرکت نت ورک سلوشن NETWORK Solution کارگزاران تیزهوش را به شگفتی واداشته است ؛: یک دامین ۱۰۰ ساله به ازای هزار دلار برای یک قرن . یعنی تنها ۳ سنت و به عبارتی ۲۴ تومان در یک روز .
این در واقع یک معامله دور از تصور است برای مؤسسات حقوقی مهم و اشخاص حقیقی که مجبور بودند هر سال دامین سایت خود را تمدید کنند و گاهی به دلیل سهل انگاری و فراموش کاری ، به محض پایان مدت اعتبار ، دامین توسط افراد زرنگ و گوش به زنگ خریداری می شد.

خرید این دامین در واقع ارزان ترین روش برای حفظ حق ثبت یک URL است . مخصوصاً زمانی که مالکیت « براند » یا علائم تجاری سایبر به یکی از مهم ترین موارد رقابتی در عرصه ی تجارت جهانی تبدیل شده است .
در حال حاضر چالش اساسی برای ثبت و خرید یک دامین رعایت کرد تا با شرایط تجاری شرکت مالک و سیاست های روابط عمومی و بازاریابی آن همخوانی داشته باشد مثل خوانایی ، سادگی تایپ ، قابلیت بازیابی سریع در موتور های جست وجو ، ماندگاری در ذهن مخاطب و ...
بر اساس تحقیقات تنها یک درصد دامین های ثبتی در جهان از ویژگی های لازم معروف به شرایط « پنج ستاره » برای دامین های تجاری برخوردار هستند . می توان این ستاره ها را برای هر دامین اندازه گیری کرد و فهمید که دامین هر سایت چند ستاره می تواند کسب کند . برای کسب هر ستاره پنج محک یا شرط لازم است که ندشتن هر یک از آنها به معنای مشکلات جدی است که در آینده برای منابع غیر اقتصادی یا اقتصادی مالک آن به وجود خواهد آمد .
سؤال های محوری قبل از تهیه یک دامین این است : آیا دامین مورد نظر منحصر به فرد است ، الفبای تشکیل دهنده ی آن ساده و جذاب در عین حال کوتاه به نظر می آید ، با تجارت یا هدف مورد نظر سایت همخوانی دارد و ...
بسیاری از دامین های ثبت شده در واقع ارتباطی با موضوع و هدف اصلی سایت ندارند . حروف بی ربط و غیر جذاب است و بدتر از همه آنکه به جای حروف الفبا از خط فاصله ، ممیز ، اعداد و سایر نشانه ها در آنها زیاد استفاده شده است .
به همین دلیل ، حفظ و تایپ آنها مشکل و به خاطر سپردنشان در واقع کاری دشورا می شود . مخاطبان اینگونه دامین ها را به راحتی فراموش می کنند . مؤسسات معمولاً از تأثیر گذاری عظیم یک دامین خوب در مخاطب و در نتیجه جذب آنان مطلع نیستند و به همین دلیل است که به این موضوع توجهی نمی شود .
به گفته کارشناسان شرکت نت ورک سلوشن یک URL خوب ، واقعی بی نظیر و غیر قابل قیمت گذاری است و نمی توان برای انتخاب آن شیر یا خط انداخت . در واقع انتخاب یک دامین خوب ، جنگ جدید تجاری در فضای سایبر است . جنگی که بندگان آن کمپانی های باهوش هستند . برای همین پیش بینی می شود که در سال های آینده رقابت برای ثبت یک دامین به سادگی‌های امروز نخواهد بود .
● سود جویان صد ساله :
بسیاری از شرکت ها در عرصه سایبر با مشکل بسیار اساسی با عنوان متصرفان سایبر روبه رو هستند ، افرادی که هدف آنان سوء استفاده از علائم تجاری معروف به منظور سود جویی تجاری است . هنگامی که دامین ما عمری به اندازه یک قرن پیدا می کند برخورد با این متصرفان سایبر نیز جدی تر می شود . با این متصرفان صد ساله چه می توان کرد ؟
در اینجا چیزی که شرکت ها به آن نیاز دارند یک نظام ثبت قابل اطمینان است که بتواند نام های تجاری قابل تجدید نظر و تغییر و به ثبت رسیده را تشخیص دهد . در واقع شرکت ها با توسل به این نظام ثبت دقیق و تطابق علائم تجاری خود با دامین و URL مالکیت خود را بر عرصه تجاری فضای سایبر تضمین می کنند و نگرانی از بابت متصرفان و متقلبان نام های تجاری مهم ندارند حتی اگر این دامین ها عمری به اندازه یک قرن داشته باشد .
نامگذاری یک خلاقیت و تمرین در عرصه تجارت نیست . این عمل به رشته ای از تاکتیک ها و قواعد حرفهای ثبت نام ، شناخت ساختار حروف الفبا و تأثیر آنها و شناخت علم بازاریابی جهانی نیاز دارد .
نام های تجاری در جهان به تصاویری مناسب تبدیل می شوند که باید به شدت از آنها محافظت کرد و گرنه تقسیم آن با دیگر شرکای ناخواسته امری اجتناب ناپذیر خواهد بود . این نکته ای است که کارشناسان تجارت سایبر بر آن تاکید دارند .
قرن ها متعلق به فلاسفه و تاریخ نگارانی است که نگرانی جهان هستند و شرکت های تجاری در این میان نگران حقوق و حفظ نشان های تجاری خود که اگر بتوانند برای چند سال متوالی آنها را حفظ کنند اقبال خوبی خواهند داشت .
اکنون که ثبت یک علامت یا دامین تجاری صد ساله روی میز کارگزاران تجاری است این چالش کمی عمیق تر می شود چرا که افق دید آنان باید از چند سال کوتاه به یک قرن گسترش یابد . این یعنی برنامه ریزی دقیق تر و افق دید در سال ۲۱۰۴ یا حتی بیشتر از آن.

مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :