بهترین زمان خرید در بازار دیجیتال
بهترین زمان خرید در بازار دیجیتال - آکاایران دنیای اینترنت نه کامپیوتر-اینترنت-موبایل

بهترین زمان خرید در بازار دیجیتال

بین خودمان بماند که هیچ‌گاه در بازار دیجیتال، جنس نوبرانه نخرید. اگر هم طاقت نیاوردید، بپذیرید که ظرف مدت کوتاهی یک ضرر قابل توجه خواهید کرد، چرا که سیاست شرکت‌ها کاهش فوری قیمت همان موجود دیجیتال ظرف یکی دو ماه پس از عرضه اولیه است. امروز در این باره صحبت خواهم کرد که چه زمانی برای خرید بهترین است.

▪ اصل اول در ابتدای صحبت گفته شد که هیچ گاه جنس نوبرانه نخرید، به بیان دیگر جنسی که تازه روانه بازار شده است و به طور معمول تفاوت قابل توجهی با نمونه‌های قبلی ندارد، فقط کمی بزک شده و چند تکنولوژی مختصر بدان افزوده شده است.
به غیر از تک سلولی‌هایی که در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند، تمامی موجوداتی که روی زمین فانی زندگی می‌کنند یک نیمه عمر مشخص دارند. شیوه محاسبه نیمه عمر برای قطعات و دستگاه‌های مختلف دیجیتال قدری متفاوت است، به عنوان مثال برای محاسبه نیمه عمر دوربین نیمه حرفه‌ای Canon PowerShot S۵ IS لازم است محاسبه شود که این دوربین از چه تاریخی به طور جدی وارد بازار شده و مورد توجه قرار گرفته است. پس از آن مشخص شود که مدل بعدی که قرار است بر مدل کنونی چیره شود در چه تاریخی وارد بازار خواهد شد. محاسبه زمان میان عرضه محصول اول (S۵ IS) و مدل جایگزین (به عنوان مثال SX۱۰) به عنوان نیمه عمر محصول اول (S۵ IS) محاسبه خواهد شد.
▪ اصل دوم: بهترین زمان خرید اندکی پس از گذر نیمه عمر محصول اول است. در مثال بالا اینگونه می‌توان گفت که بهترین زمان برای خرید دوربین PowerShot S۵ IS اندکی پس از عرضه محصول بعدی یعنی PowerShot SX۱۰ است. اگر قرار باشد این اندکی را معنی کنیم، باید گفت محصول دوم چند هفته پس از عرضه در بازار دچار افت قیمتی مختصر می‌شود. به عنوان مثال حدود ۳۰- ۲۰ هزار تومان از قیمت اولیه کاسته می‌شود. چند هفته بعد دوباره همین مقدار از آن کاسته می‌شود. در این هنگام قیمت دوربین قبلی (S۵ IS) که در حال آماده شدن برای تحویل جایگاه خود به جایگزین است به شرایط ایده آلی می‌رسد که بهترین زمان برای خرید است.
رفتار هر محصول در بازار دیجیتال از یک نمودار مشخص پیروی می‌کند که وارد جزئیات آن نمی‌شوم. شکل ساده آن این گونه است که از یک حداقلی آغاز شده و اوج می‌گیرد و مدتی در اوج قرار دارد و با شیبی ملایم دوباره افت می‌کند. بهترین زمان خرید براساس این نمودار، زمانی است که محصول از اوج در مسیر فرود قرار گرفته و به نیمه‌های راه رسیده است. اگر اندکی تاخیر کنید، ممکن است ارزان‌تر بخرید اما خرید خوبی نخواهید داشت چرا که آن قدر این دست و آن دست کرده‌اید که محصول جایگزین به اوج رسیده است و اگر قدری صبر کنید به سهولت می‌توانید همان را با قیمتی مناسب خریداری کنید.
▪ اصل سوم: یاد بگیرید که محاسبه کنید و اگر حوصله ندارید، بپذیرید که پول بیشتری خواهید داد. اما بدانید که پول بیشتری بابت هیچ داده‌اید.

تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :