استفاده از تکنولوژی WAFS برای تماس‌های راه دور
هر شخصی که یک تماس خارج از کشور داشته تاخیر یعنی وقفه‌ای که بعد از پایان یافتن هر جمله و قبل از شنیدن پاسخ اتفاق می‌افتد را تجربه نموده است. این وقفه بسیار کوتا

استفاده از تکنولوژی WAFS برای تماس‌های راه دور

هر شخصی که یک تماس خارج از کشور داشته تاخیر یعنی وقفه‌ای که بعد از پایان یافتن هر جمله و قبل از شنیدن پاسخ اتفاق می‌افتد را تجربه نموده است. این وقفه بسیار کوتاه که تنها ۳۰۰ میلیونیوم ثانیه طول می‌کشد مکالمات راه دور را کمی غیرطبیعی می‌سازد اما برای کاربران کامپیوتر که باید منتظر بمانند تا صدها یا هزاران مکالمه کامپیوتر به کامپیوتر کامل شود تا یک فایل بتواند ذخیره شده یا قابل دستیابی باشد بسیار آزار دهنده است. این موضوع و نیز پهنای باند نسبتا پایین لینک‌های WAN سبب شده که اکثر دفاتر راه دور هنوز از سرورهای فایل محلی استفاده کنند. اکنون شرکت‌ها در تلاش برای یکپارچه سازی سرویس‌های فایل در مرکز دیتا تکنولوژی‌های نوظهور

(WAFS)Wide-area file services را انتخاب می‌کنند.
شرکت Computer Sciences در زمانیکه تجهیزات IT ۲۳ شعبه خود را در دفتر مرکزی‌اش در کالیفرنیایکپارچه ساخت از این روش استفاده کرد. قبل از اینکه شرکت CSC به تکنولوژی WAFS روی آوردT پروژه در تمامی حوزه‌ها به جز یک حوزه با موفقیت همراه بود. یکپارچه ساز سیستم‌ها قادر بود سرورهای پست الکترونیک Exchange محلی مایکروسافت را با کلاینت‌های وب جایگزین سازد و سرویس‌هایی مثلDynamic Host Configuration Protocol (DHCP) وDomain Name System (DNS) را به مرکز دیتا برگرداند اما وقتی زمان یکپارچه ساختن سرورهای فایل محلی فرار رسید طرح متوقف شد.
بریان لاسکا، معمار فنی گروه مشاوره CSC می‌گوید: “ما متوجه شدیم که پروتوکل سرویس‌های فایل نمی‌تواند در اتصالات با تاخیر بالا و پهنای باند پایین عمل کند. اکثر دفاتر به سرعت‌های ۱.۴۴ Mbit/Sec T۱ محدود بودند و تاخیر به ویژه برای دورترین دفاتر شدید و بحرانی بود. بنابراین طرح را متوقف ساختیم.” سپس او با تکنولوژی WAFS آشنا شد. Actona Technologies (که اکنون توسط سیسکو خریداری شده) مجموعه‌ای از دستگاه‌ها را برای بهینه ساختن اشتراک فایل بین یک سایت مرکزی و دفاتر راه دور ارائه نمود.دستگاه یک کاشه فایل محلی برقرار می‌سازد تا دیتایی را که مکررا مورد دسترسی قرار می‌گیرد دور از WAN نگاه دارد. در ضمن دیتا را فشرده ساخته و پروتوکل اشتراک فایل CIFS (Common Internet File System) را که سرورهای فایل ویندوز CSC مورد استفاده قرار می‌دهند، بهبود می‌بخشد.
زمانیکه فایلی در کاشه قرار می‌گیرد فقط بخش‌هایی از فایل که تغییر کرده‌اند از طریق WAN انتقال می‌یابند. لاسکا بعد از آزمایش در آوریل سال گذشته این محصولات را در مرکز دیتا و ۱۹شعبه خود مورد استفاده قرار داد. تغییر برای کاربران نهایی که برای یک تغییر اسکریپت login به سمت دستگاههای جدید هدایت می‌شدند واضح و شفاف بود. لاسکا می‌گوید: ما ۲۹سرور را به دو سرور کاهش دادیم. در حالیکه هزینه دستگاهها در مقابل خرید سرورهای فایل جدید قابل قبول بود او انتظار داشت که سیستم در عرض ۲ سال به اندازه قیمت خودش در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. او می‌گوید: ما مجبور نیستم از سرورهای فایل محلی بک‌آپ بگیریم، آنها را نگهداری کنیم و یا اینکه قرار دادهای پشتیبانی برای آنها داشته باشیم. فقط روترها و سوئیچ‌ها باقی می‌مانند. حذف بک‌آپ‌ها نیز ۸۳ درصد از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.
تکنولوژی WAFS از ۲ یا ۳ سال پیش و ابتدا در سرویس‌های مالی، مهندسی و بازار موارد قانونی رواج پیدا کرد. Brad ;Neill تحلیگر گروه Taneja در Hopkinton می‌گوید: آنچه پیش‌رو دارید مجموعه کاملی از انتخابگران ابتدایی است که مشکلات تجاری عمیقی دارند که استفاده از این نوع تکنولوژی را توجیه می‌کند. این کاربران اغلب نیاز دارند از دسترسی سریع و مشترک به فایل‌هایی مثل اسناد قانونی یا مهندسی به منظور تشریک مساعی با کارکنان شعبه‌های دیگر برخوردار باشند. اکنون پذیرش تکنولوژی WAFS در حال گسترش است. طبق تحقیقات گروه Taneja بازار این تکنولوژی در ۱۳ماه گذشته دو برابر شده و در سال آینده ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصد رشد خواهد داشت. یکپارچه سازی و نیازهای آن سبب این رشد می‌باشد.
CSC و سازمان‌های دیگر اکنون تکنولوژی WAFS را به عنوان روشی برای تسهیل نمودن زیر ساخت IT (با برگرداندن سرورها و دیتا به مرکز دیتا یعنی جاییکه IT می‌تواند آنها را آسانتر مدیریت، بک‌آپ و محافظت نماید) در نظر می‌گیرند. این امر به خصوص برای تجارت‌هایی مهم است که باید از قوانینی مثل Sarbanes- Oxley ACT پیروی کنند. با دیتای متمرکز branch- office، تمام دیتای شرکتی می‌تواند در پاسخ به یک نظارت به صورت سریعتر و قابل اعتمادتر ارائه شود. در CW Capital Investments LLC، مسائل مربوط به تشریک مساعی سبب انتخاب WAFS شد. فایل‌هایی مثل برنامه‌های مربوط به وام باید در طی پردازش میان دفاتر شرکت به اشتراک گذاشته می‌شدند. وزن باتلر، مدیر ارشد تکنولوژی در Needham می‌گوید: ما وام را در بانک‌های بزرگ ایمن ساختیم. انتظار برای یک فایل حتی اگر مدت آن بسیار اندک باشد می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. اما باز کردن یا ذخیره یک فایل با سایز متوسط ۱۰ تا۲۰ مگابایت ۱۰دقیقه طول می‌کشید. فریاد اعتراض کارکنان بلند بود. آنها خواهان عملکرد سریع‌تر بودند.
استفاده از e-mail برای مسیریابی فایل‌ها بسیار کند بود و بر جریان کار تاثیر می‌گذاشت زیرا چند کاربر باید در آن واحد به فایل‌ها دسترسی داشته و برروی آنها کار می‌کردند. باتلر می‌گوید: اگر باید منتظر می‌ماندم تا یک پذیره نویس کل فرآیند را قبل از اینکه بتوانم تغییرات کوچکی ایجاد کنم بررسی نماید به یک یا دو هفته زمان نیاز بود. نرم‌افزاری از Availl و دیگر پیشرفت‌های فرآیند تجاری به کوتاه شدن زمان وام و رساندن آن از یک ماه یک هفته یا کمتر کمک کردند. محصول Availl یک روش متفاوت را در پیش می‌گیرد: این نرم‌افزار که برروی یک سرور ویندوز اجرا می‌شود به جای استفاده از کاشه بیش از ۱۲۵گیگابایت دیتا را بین محل‌ها کپی می‌کند و با به روز رسانی تنها بخشی از هر فایل که در هنگام ذخیره شدن فایل تغییر یافته کپی‌ها را به صورت همزمان سازی شده نگاه می‌دارد.
باتلر می‌گوید: کپی دوطرفه از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا حتی اگر اتصال WAN دچار اختلال می‌شد کاربران به دسترسی به فایل‌ها نیاز داشتند. سیستم فوق بک‌آپ‌های بلادرنگی ایجاد می‌کند که همیشه به روز هستند و CW Capital از این سیستم برای حفظ و نگهداری بک‌آپ‌ها در یک سایت Fail- Over که توسط شرکت Sun Gard Data Systems نگهداری می‌شود، استفاده می‌کند. اما همچون دیگر دستگاه‌های WAFS، قفل کردن فایل از سایت مرکزی هماهنگ می‌شود. اگر اتصال WAN مختل شود و دو دفتر راه دور یک فایل را به طور محلی تغییر دهند ناسازگاری‌های این نسخه باید به صورت دستی برروی backend برطرف شود.
● تکنولوژی‌های همسان
محصولات WAFS بر بهینه سازی‌های خاص برنامه مثل شتاب CIFS تمرکز دارند، اما از زمانیکه این دستگاه‌ها در میان کاربران محبوبیت‌ به دست آورده‌اند ادغام با تکنولوژی‌های بهینه‌سازی WAN سطح پایین‌تر را آغاز کرده‌اند. راهکارهای همگرا که سرویس‌های wide area data لقب دارند یک روش کامل برای بهینه‌سازی دستیابی دفاتر راه دور فراهم می‌سازند. گارتز که این دسته راهکارها را کنترلرهای بهینه‌سازی WAN می‌نامد برای رشد ۷۰ درصدی آنها ۱/۱۹ میلیارد دلار هزینه در سال آینده اعلام نموده است.سیسکو فرآیند همسانی را در سال گذشته با خرید Actona آغاز نمود و محصول این شرکت را با معماری همگرای Wide Area Application Engine خود یکپارچه ساخت. شرکت Disk Sites نیز اکنون یک محصول WAFS را به همراه راهکار بهینه سازی WAN شرکت Expand Networks به فروش می‌رساند. Riverbed Technology محصول همگرای خود را عرضه می‌کند. محصول فوق به جای ذخیره کردن فایل‌ها در کاشه یا کپی نمودن آنها ترافیک TCP را به بخش‌های ۱۰۰ بایتی تقسیم نموده و در یک کاشه محلی لیبل گذاری و ذخیره می‌کند. وقتی در خواست فایل انجام می‌شود پاسخ را در میان راه متوقف می‌سازد و فقط بخش‌هایی از دیتا را که در کاشه نیستند بر‌می‌گرداند. شرکت ادعا می‌کند که این روش می‌تواند هر برنامه را تسریع بخشد (و نه فقط سرویس‌های فایل را) این محصول برای والتر کارد مدیر بخش IT شرکت Marvell Semi Conductor قابل استفاده به نظر می‌رسید. ۸۰ درصد از کارکنان این شرکت مهندس مستند و به اشتراک گذاری فایل‌های بزرگ نیاز دارند. چون ۱۲ دفتر این شرکت در سراسر جهان پخش شده‌اند. تاخیر مشکل بزرگی برای این شرکت محسوب می‌شد. کارد محصول WAFS شرکت Tacit Networks را انتخاب کرد اما وی اظهار داشته که محصولی را می‌خواسته که دستیابی به برنامه‌های دیگر مثل e-mail و یک سایت اینترانت را نیز تسریع بخشد (Tacit محصولی را برای Exchange ارائه می‌کند که انتقال ضمایم فایل را بهبود می‌بخشد) شرکت Marvell از نصب سرورهای محلی در دفاتر جدیدی که تاسیس نموده اجتناب ورزیده است.
کارد می‌گوید: اکنون دیگر مجبور نیستم یک سرور e-mail در هر محل قرار دهیم. محصول فوق از سرعت خیلی بالا در دستیابی راه دور به فایل‌های اشتراکی برخوردار نیست اما زمان پاسخ مناسب است. بک‌آپ‌ها نیز اکنون به صورت مرکزی کنترل می‌شوند. کارد می‌گوید: Marvell در پیکربندی دستگاه برای جلوگیری از ترافیک کنفرانس ویدیویی و VoIP بسیار محتاط بود. در غیراینصورت باید تمام دیتا را فشرده می‌ساخت که بر کیفیت سرویس تاثیر می‌گذاشت. حساب کردن مزایای سیستم کار سختی است. بازگشت سرمایه قابل توجهی در استفاده از این سیستم وجود نداشت. (البته به جز در چند دفتر جدید که سرورهای جدید خریداری نشده بود) به راستی چگونه می‌توان مزیت انتقال سریعتر فایل برای ۲۵ کاربر را حساب کرد؟
سایمون رابیسنون تحلیگر The ۴۵۱ Group در نیویورک می‌گوید: گرچه چند سالی است که از دستگاه‌های WAFS استفاده می‌شود اما تکنولوژی هنوز نسبتا جدید بوده و به سرعت در حال تکامل است. فروشندگان مرتبا سیستم‌هایشان را به روز رسانی می‌کنند. گرچه فروشندگان کوچکتر هنوز بازار را در دست دارند اما وقتی که محصولات با تکنولوژی‌های بهینه‌سازی WAN همسان شوند و فروشندگان تجهیزات شبکه قابلیت‌هایی را به محصولات Switching خود اضافه نمایند این روند تغییر خواهد کرد.
ادغامات و اتحادیه‌ها به سرعت بازار را تغییر خواهند داد و بدین ترتیب خریداران با بلاتکلیفی و ناپایداری مواجه خواهند شد. وقتی سیسکو قصد داشت Actona را خریداری نماید ناچار شد استفاده ازدستگاههای WAFS شرکت CSC را مدتی به تعویق بیاندازد. لاسکا می‌گوید: آنها مجبور بودند مدت زمانی درباره نام‌های تجاری محصولاتشان تصمیم‌گیری نمایند این مسئله سبب شد CSC در موقعیت‌ بدی قرار گیرد و ارتباط دو شرکت خدشه‌دار شود. سیستم‌های WAFS ارزانتر از استفاده از سرورهای فایل نمی‌باشد. قیمت‌ها از ۱۰۰۰۰ دلار برای تجهیز کردن مرکز دیتا به علاوه ۵۰۰۰ دلار برای هر شعبه آغاز می‌شود و یک نصب نمونه می‌تواند بیشتر از این‌ها هزینه بردارد. اما سازمان‌هایی که شعبه‌های زیادی دارند در صورت کنار گذاشتن کامل سرورهای فایل راه دور برای همیشه می‌توانند با هزینه کمتری از این سیستم‌ها استفاده کنند. WAFS را از WADS تشخیص دهید. سرویس‌های فایل Wide-area بخشی از یک گروه گسترده‌تر به نام سرویس‌های دیتا wide-area هستند. در اینجا هر دو را شرح می‌دهیم.
● WAFS
سرویس‌های فایل wide-area امکان دسترسی هر چه سریعتر به فایل‌ها از طریق WAN را فراهم می‌سازند. برای انجام چنین کاری محصولات WAFS باید تاخیر را کاهش داده و استفاده از پهنای باندمحدود را بهبود بخشنده محصولات معمولا از ترکیبی از کاشه محلی، فشرده سازی دیتا و بهینه‌سازی پروتوکل‌های سطح بالاتر مثل CIFS استفاده می‌کنند تا تعداد تبادلات پیغام لازم برای باز کردن یا ذخیره کردن یک فایل را به حداقل برسانند.
● WADS
سرویس‌های دیتا wide-area همسانی تکینک‌های بهینه‌سازی WAN وWAFS را برای برطرف نمودن مشکل فراهم ساختن دستیابی راه دور به انواع گسترده‌ای از منابع IT متمرکز از طریق یک WAN را شرح می‌دهند. گارتنر به این گروه با عنوان کنترلرهای بهینه‌سازی WAN اشاره می‌کند.
● ابزارهای مختلف WAFS و عملکرد آنها
فروشندگان WAFS روش‌های مختلفی را برای فراهم ساختن دستیابی راه دور به سرویس‌های فایل ارائه نموده‌اند. به عنوان مثال همه آنها از Caching استفاده نمی‌کنند. در اینجا چند مورد را مقایسه نموده‌ایم: Tacit Networks در South Plainfield یک دستگاه سخت‌افزاری Caching ارائه نموده که یک سیستم فایل توزیعی را استفاده می‌کند. چاک فولی رئیس شرکت می‌گوید: DFS نمی‌توانید اطمینان داشته باشید که از ۱۰۰ درصد یکپارچگی برای دیتا برخوردارید. نرم‌افزار Disk Sites نیز شبیه به ابزار Tacit است، اما دارای لینوکس تعبیه شده بوده و برروی سخت‌افزار کاربر اجرا می‌شود. Potomac اعلام کرده که نرم‌افزارش به عنوان یک سرور مجازی VMWare در مرکز دیتا اجرا خواهد شد و می‌تواند سرویس‌های DHCP، DNS و چاپ را پشتیبانی کند. سیسکو شرکت Actona (فروشنده WAFS) را در سال گذشته خریداری نمود و اکنون یک خط همسان از محصولات به نام Wide Area Application Engines که دارای مدول‌های WAFS File Engine Content Engine می‌باشد را عرضه کرده است.
Riverbed Technology قابلیت‌های مشابه WAFS را ارائه می‌کند اما به جای ذخیره فایل‌های مجزا بخش‌هایی از دیتای تعبیه شده در ترافیک TCP را جدا و ذخیره می‌کند. وقتی یک فایل در خواست می‌شود دیتایی را که سرور فایل برمی‌گرداند گرفته و فقط دیتایی را که در دستگاه محلی وجود ندارد انتقال می‌دهد. آلن‌سالدیش قائم مقام بازاریابی محصول می‌گوید: Riverbed یک کاشه نیست، بلکه یک محصول پروکسیTCP مبتنی ‌بر دیسک می‌باشد. تکنیک Riverbed به دستگاه امکان می‌دهد هر برنامه مربوط به دفاتر راه دور را سرویس دهد (و نه فقط سرویس‌های فایل) اما این دستگاه باید به جای فقط ترافیک در خواست‌های فایل تمام ترافیک TCP را متوقف سازد. Availl در Andorer نرم‌افزاری ارائه می‌کند که به جای استفاده از یک کاشه کپی دو طرفه کاملی انجام می‌دهد. این برنامه برروی سرور ویندوز اجرا می‌شود. فروشنده ادعا می‌کند که این روش بک‌آپ همیشه به روز بین سایت‌ها را فراهم می‌سازد و امکان دسترسی کامل به تمام دیتا را حتی در هنگام قطع اتصال WAN مسیر می‌کند. بنا به ادعای شرکت آنها دیتا را در بهترین زمان ممکن انتقال می‌دهند.

نویسنده: Robert L. Mitchell
مترجم: مریم پویان‌پور

علم الکترونیک و کامپیوتر

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :