آکا - Spam چیست؟
ترونیکی ناخواسته و اغواکننده، Spam گفته می شود. بین Spam و ویروس های کامپیوتری ارتباط مستقیمی وجود نداشته و حتی پیام های معتبر و از منابع موثق می توانن

Spam چیست؟

ترونیکی ناخواسته و اغواکننده، Spam گفته می شود. بین Spam و ویروس های کامپیوتری ارتباط مستقیمی وجود نداشته و حتی پیام های معتبر و از منابع موثق می توانند در زمره این نوع از نامه های الکترونیکی قرارگیرند. نامه های الکترونیکی ناخواسته معمولاً به صورت عمده (Bulk)، ارسال می گردند. به منظور آشنایی بیشتر با ابعاد متفاوت نامه های الکترونیکی ناخواسته، به برخی از اطلاعات استخراج شده در این خصوص اشاره می شود به عنوان نمونه: نیمی از ترافیک مربوط به نامه های الکترونیکی مربوط به Spam است (پیام های تجاری، آگهی ها و سایر موارد مشابه)

به نامه های الک. بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester، فروشندگان کالا و خدمات طی یک سال بیش از دویست میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته را ارسال می کنند. بر اساس بررسی انجام شده توسط یکی از بزرگترین شرکت های فیلترینگ نامه های الکترونیکی ناخواسته، Spam بیش از چهل درصد از ترافیک نامه های الکترونیکی در اینترنت را شامل می شود.
سه شرکت عمده ارائه دهنده خدمات پست الکترونیکی در جهان (AOL، مایکروسافت، یاهو)، بیش از دویست میلیون آدرس Email را در خود نگهداری نموده اند. مراکز فوق، اهداف جذابی برای ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته (Spammers)، هستند. بر اساس اعلام شرکت AOL در ماه مارس سال ۲۰۰۳، بیش از یک میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته صرفاً طی یک روز با استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ، حذف شده اند. شرکت AOL اعلام نموده است که به طور متوسط در هر روز به ازای هر آدرس نامه الکترونیکی (Account)، بیست و هشت نامه الکترونیکی را بلاک می نماید. به هر حال هریک از ما ممکن است طی روز چندین نامه الکترونیکی ناخواسته را دریافت نماییم. (برخی کاربران تعدادی بیشتر و برخی دیگر، تعداد کمتری). در صورتی که دارای یک آدرس پست الکترونیکی باشید، همواره امکان دریافت نامه های الکترونیکی ناخواسته، وجود خواهد داشت. فرض کنید، پس از بررسی صندوق پستی خود با چنین پیامی برخورد کنید فرض کنید که ما به شما بگوییم که می توانید هشتاد و دو درصد از وزن خود را صرفاً در چندین ماه، کاهش دهید، آیا این موضوع برای شما جالب است؟
ما نیز امیدواریم که چنین اتفاقی بیفتد. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر از سایت ما دیدن کنید. پیام فوق قطعاً یک Spam است. این نوع از نامه های الکترونیکی بدون شک رنج آور و در صورتی که تعداد آنان زیاد باشد، مشکلات و مسائل خاص خود را به دنبال خواهند داشت. در صورتی که شما دارای یک آدرس پست الکترونیکی عمومی هستید، ممکن است صدها پیام ناخواسته را با ظاهری کاملاً معقول و منطقی دریافت کنید. حتی با استفاده از فیلترهای مناسبی که ممکن است استفاده شود، امکان دریافت اینچنین نامه های الکترونیکی ناخواسته ای وجود خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است برنامه های فیلتر باعث حذف نامه های الکترونیکی گردند که تمایل به دریافت آنان را داشته باشیم ! شاید تاکنون این سئوال برای شما مطرح شده باشد که منبع ارسال این همه نامه الکترونیکی ناخواسته کجا بوده و فرستندگان این نوع از نامه های الکترونیکی چه اهدافی را دنبال می کنند؟ آیا روشی برای مقابله و توقف آنان وجود دارد؟
و به طور کلی منبع نامه های الکترونیکی ناخواسته چیست. Spamاز جمله مسائل و مشکلاتی است که دامنه آن گریبانگیر تمامی افرادی که دارای آدرس پست الکترونیکی هستند، می گردد. بر اساس تحقیقات انجام شده در رابطه با ابعاد متفاوت این نوع از نامه های الکترونیکی که در Business Week magazine، منتشر شده است، به موارد جالب زیر برخورد می کنیم: ابعاد مخرب نامه های الکترونیکی ناخواسته ،صرفاً طی یک روز در سال ۲۰۰۳، یکی از عظیم ترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (AOL)، بیش از دو میلیارد پیام ناخواسته را بلاک نموده است. شرکت مایکروسافت که دومین ارائه دهنده سرویس اینترنت MSN و سرویس hotmail می باشد، اظهار داشته است که به طور متوسط روزانه حدود ۴/۲ میلیارد پیام ناخواسته را بلاک می نماید. براساس بررسی انجام شده در موسسه تحقیقاتی Radicati Group در ارتباط با نامه های الکترونیکی ناخواسته، بیش از چهل وپنج درصد از ۹/۱۰ تریلیون پیام ارسال شده در سال ۲۰۰۳، Spam بوده اند.
یکی از مسائل مرتبط با Spam و این که چرا حجم آنان تا به این اندازه زیاد است به سهولت در ایجاد آنان، برمی گردد. شما نیز می توانید به سادگی به یک ارسال کننده نامه های الکترونیکی ناخواسته تبدیل شوید. در حال حاضر، صدها شرکت وجود دارد که لوح های فشرده شامل میلیون ها آدرس معتبر پست الکترونیکی را می فروشند. با استفاده از نرم افزاری نظیر Word، می توان به سادگی آدرس های فوق را به خطوطی مشتمل بر یکصد آدرس در هر خط تبدیل و در ادامه با استفاده از پتانسیل همیشه جذاب Cut و Paste آنان را در فیلد TO هر برنامه معمولی نامه الکترونیکی، قراردارد. پس از فشردن دکمه Send، در کمتر از چندین ثانیه، صدها نامه الکترونیکی ارسال خواهد شد. سادگی در ایجاد و توزیع این نوع از نامه های الکترونیکی، از مهمترین مسائل و مشکلات مرتبط با Spam، است.آدرس ها ی پست الکترونیکی، چگونه جمع آوری می شوند؟ شاید این سئوال در ذهن شما مطرح شده باشد که یک شرکت چگونه میلیون ها آدرس پست الکترونیکی معتبر را جمع آوری می کند تا پس از استقرار آنان بر روی CD، امکان فروش آنان را فراهم کند؟ در این رابطه منابع متعددی وجود دارد:
• اولین منبع جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی، گروه های خبری (news groups) و اتاق های چت، هستند.
• دومین منبع برای جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی، وب می کند. در حال حاضر ده ها میلیون سایت بر روی اینترنت وجود دارد و ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته می توانند با ایجاد «مراکز جست وجو»، عملیات جست وجو به منظور یافتن علامت «@» را که نشان دهنده یک آدرس الکترونیکی می باشد را پیمایش می کنند. این نوع از برنامه ها را Spambots می نامند.
• سومین منبع تامین کننده آدرس های پست الکترونیکی، سایت هایی هستند که صرفاً با هدف جذب آدرس های پست الکترونیکی، ایجاد می گردند.
• یکی دیگر از روش های جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی که در گذشته بیشتر استفاده می گیرد، فروش آدرس پست الکترونیکی اعضا توسط سایت های بزرگ است. برخی دیگر از سایت ها، مخاطبان خود را با این سئوال مواجه می نمودند که آیا تمایل به دریافت خبرنامه پست الکترونیکی دارید؟ در صورت پاسخ مثبت به سئوال فوق، آدرس شما دریافت و در ادامه به یک ارسال کننده نامه الکترونیکی فروخته می شد.
• بزرگترین و متداول ترین منبع تامین کننده آدرس های نامه های الکترونیکی، جست وجو بر حسب کلید واژه «دیکشنری»، مربوط به سرویس دهنده پست الکترونیکی شرکت های عظیم خدمات اینترنتی و پست الکترونیکی نظیر MSN,AOL و یا Hotmail، است. یک حمله مبتنی بر دیکشنری، در ابتدا ارتباطی را با یک سرویس دهنده پست الکترونیکی به عنوان هدف، برقرار نموده و در ادامه و با سرعت به صورت تصادفی اقدام به ارسال میلیون ها آدرس پست الکترونیکی، می نماید. تعداد زیادی از این آدرس ها دارای تفاوت های اندکی با یکدیگر هستند. نرم افزار مورد نظر در ادامه بررسی لازم در خصوص Live بودن آدرس های فوق را انجام و در ادامه آنان را به لیست آدرس ارسال کننده نامه الکترونیکی، اضافه می نماید. در نهایت لیست آماده شده به تعداد زیادی از ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته، فروخته می شود.
مرجع : سخاروش
سایت اطلاع رسانی امنیت اطلاعات ایران

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :