مدیریت ارتباط‏های اینترنتی
از بس که از اینترنت بد گفته‏اند ما اول مجبور شدیم تا اول خوبی‏هایش را بگوییم و بعد بیاییم سراغ عیب‏هایش,اگر ما نتوانیم محدودیت‏های این فضا و شیوه‏های منحصر به ف

 

تیغ دو لبه آن‏لاین

از بس که از اینترنت بد گفته‏اند ما اول مجبور شدیم تا اول خوبی‏هایش را بگوییم و بعد بیاییم سراغ عیب‏هایش. به هر حال ارتباط‏های اینترنتی روز به روز و نسل به نسل دارد فضای بیشتری از ارتباط‏های ما را در برمی‏گیرد. اگر ما نتوانیم محدودیت‏های این فضا و شیوه‏های منحصر به فرد تعامل در این فضا را بشناسیم ضربه بزرگی می‏خوریم؛ ضربه‏ای که هر چه ارتباط‏های مجازی‏مان بیشتر باشد سنگین‏تر بر ما فرود می‏آید.

 

1- فقط 7 درصد جا داری

یادتان باشد وقتی که ما داریم در دنیای واقعی با یک نفر رو در رو حرف می‏زنیم، فقط 7 درصد اطلاعات را خود کلمات به طرف مقابل منتقل می‏کنند؛ بقیه اطلاعات از طریق زبان بدن، تن و بلندی صدا، تأکید روی کلمات... و منتقل می‏شود.

 

در فضای مجازی ما فقط همان 7 درصد امکان را داریم. برای همین ممکن  است سوء‏تفاهم‏های وحشتناکی این وسط رخ دهد شاید برای همین است که ما از شکلک‏ها استفاده می‏کنیم تا بتوانیم درصدی از زبان بدنمان را منتقل کنیم. اما آیا شکلک‏های یاهو همه نشانه‏های زبان بدن ما را دارند.

اصلاً گیرم که داشته باشند آیا شما مطمئنید وقتی یک نفر نصف شبی برای شما شکلکی را که قهقهه می‏زند می‏فرستد، با صورتی مثل صورتک غمگین تئاتر جلو کامپیوترش نشسته است؟

اصلاً گیرم  که دقیقاً شما یا طرف مقابلشان شبیه شکلکی که فرستاده‏اید باشد و اصلا یاهو شکلک‏هایش را از واکنش‏های هیجانی شما ساخته باشد، از کجا معلوم که این شکلک‏های طنزآمیز برای طرف مقابل برخورنده نباشد؟

به هر حال همین که بدانید این محدودیت عظیم در ارتباط‏های مجازی وجود دارد خودش کمک کننده است.

 

 

2- نقاب‏های مجازی فراوانند

دومین مشکلی که معمولاً خیلی روی آن تاکید می‏شود هویت‏های جعلی در اینترنت است. شما می‏توانید یک طیف آدم‏هایی که کاربر وب هستند پیدا کنید؛ این طرف طیف کسانی هستند که واقعاً خودشان هستند از اسمشان بگیر تا مدرک تحصیلی و ویژگی شخصیتی تا آخر.

در این فضا اعتماد فوری غلط‏ترین راه حل است.

آن طرف طیف هم کسانی هستند که اساساً دروغند از جنسیتشان گرفته تا ادعاهای ثروت و مکنت و تحصیلات و محل زندگی و خلاصه همه چیز خیلی‏ها وسط این دو طیف هستند؛ مثلاً بعضی‏ها شخصیت‏شان‏ مال خودشان است اما دلشان نمی‏خواهد کسی از نام و محل زندگی‏شان با خبر شود برای همین از نام مستعار استفاده می‏کنند بعضی‏ها هم اولش دروغ می‏گویند و خالی می‏بندند و بعد کم کم یا دروغ‏هایشان رو می‏شود و با خودشان شرمنده می‏شوند و راست می‏گویند به هر حال در این فضا اعتماد فوری غلط‏ترین راه حل است البته مهم این است که هدفتان از ارتباط چه چیزی باشد بعضی وقت‏ها شما فقط یک گوش مجازی ناشناس می‏خواهید تا حرف‏هایتان را گوش کند اما گاهی دنبال یک رابطه پایدارتر در فضای مجاز و حتی بعدش فضای واقعی هستید در صورت دوم حتما باید مثل فضای واقعی به تدریج اعتماد کنید و رازهای زندگیتان را بریزید روی وب.

 

3- هیجان‏های اینترنتی محدودند

این دیگر آخرش (هم آخر عجیب و غریب بودن اینترنت) است روان‏شناس‏ها می‏گویند در فضای ارتباطی وب، آدم‏ها فقط به دو گروه خونسرد و خونگرم تبدیل می‏شوند یعنی ما از طریق نوشته‏ها حدس می‏زنیم که طرف گرم می‏گیرد یا یخ برخورد می‏کند. اولا اینکه این برداشت همه و هیچی اصلاً واقعی نیست ممکن است ما کاملا وارونه فکر کنیم. چون یک آدم گم که هوش هیجانی اینترنتی‏اش پایین است ممکن است در نظر ما سرد جلوه کند.

,چت, یاهو مسنجر, ارتباط اینترنتی,مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه

ضمن اینکه ویژگی‏های هیجانی دیگر غیر از گرمی و سردی کاملاً نادیده گرفته می‏شوند. این را بگذارید کنار اینکه ما در فضای اینترنت معمولاً دوست داریم ساز مخالف باشیم تا اینکه  حرف کسی را دربست قبول کنیم. چطور می‏شود هم گرم بود و خوشایند و هم‏ساز مخالف و مستقل؟ انگار ارتباط اینترنتی خوب به آن راحتی‏ها هم که فکر می‏کردیم نیست نه؟

 

 

برگرفته از همشهری

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی

منبع : tebyan.net

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :