نرم افزار های مالی و حسابداری قلب تپنده فرآیند های مالی سازمان ها!
نرم افزار های مالی و حسابداری،نرم افزار های مالی,حسابداری،نرم افزار حسابداری،سیستم جامع مالی,نرم افزار بودجه و اعتبارات،نرم افزار حقوق و دستمزد،حسابداری شرکتی,
آکاایران: مجموعه: ترفندهای کامپیوتری

آکاایران: نرم افزار های مالی و حسابداری قلب تپنده فرآیند های مالی سازمان ها!

 
همان طور که می دانیم امروزه و با توجه به شرایط اقتصادی یکی از مواردی که بسیار مورد توجه بنگاه های اقتصادی، شرکت ها و حتی کسب و کار های کوچک و نوپا قرار گرفته است و یا حتی می توان اذعان داشت اساس و پایه تشکیل و بقای آن ها می باشد و بسیاری از اهمیت آن غافل هستند و تعداد زیادی از ناکامی ها به دلیل همین سهل انگاری و غفلت از اهمیت آن اتفاق می افتد، بخش حسابداری و فرایند های مالی سازمان است که اهمیت روز افزون آن بر افراد صاحب بنگاه ها کسب و کار های کوچک و بزرگ پوشیده نیست. لذا بر آن شدیم با ارائه مقالات آموزشی ساده، سهم کوچکی در رفع این مشکل و افزایش آگاهی داشته باشیم.


بیایید فرض کنیم شما صاحب یک کسب و کار هستید و نه یک حسابدار، بنابراین ترجیح شما این است که وقت و تمرکز خود را روی پیشرفت کسب و کار خود گذاشته تا اینکه برای ثبت و ضبط مراودات مالی و هر نوع فعالیت وقت گیر دیگر که از ارزش کمتری برخوردار است وقت تلف کنید. بنابراین اینجاست که نرم افزار مالی و حسابداری اهمیت پیدا کرده و به کمک می آید. اگر انتخاب شما صحیح باشد و به درستی از آن استفاده نمائید، زندگی شما آسان تر شده و با انجام کلیه امور پیچیده مالی از طریق نرم افزار، امور مالی شما به سادگی تحت کنترل و مدیریت شما قرار خواهد گرفت. و پیامد های شگفت آن را در آینده نه چندان دور خواهید دید.

 

در حال حاضر کسی تمایل ندارد وقت و توجه خود را صرف کار های تکراری و پیچیده و زمان بر نماید، مادامی که نرم افزار ها تمام این موارد را با دقت بالا و سرعت مناسب، فاقد خطا انجام می دهند. با یک مثال جزئی برای شما مشخص خواهد شد که این نرم افزار ها چه کار می کنند؛ وقتی به طور مثال فاکتور خرید کالایی را ثبت می کنید نرم افزار سند حسابداری آن را صادر کرده و در حساب های خرید کالا و شخصی که از او خرید شده ثبت می کند و به طور اتوماتیک تعداد و قیمت کالای خریداری شده و موجودی انبار را چک می کند.

 

سپس در قسمت پرداخت سیستم به طور اتوماتیک چک و یا وجه پرداخت شده را در سیستم ثبت می کند و گزاشات مالی را به روز می کند و در اختیار مسئول مربوطه قرار می دهد. به همین راحتی!


اگر بخواهم در یک جمله و به طور خلاصه نرم افزار مالی و حسابداری را تعریف کنیم، به این صورت که: نرم افزارهای مالی و حسابداری برای دنبال کردن معاملات مالی درون یک سازمان مورد استفاده قرار میگیرند.
سیستم جامع مالی:
- حسابداری
- بودجه و اعتبارات
- حقوق و دستمزد
- خزانه داری
- صورت های مالی


حال که مزایا و دلایل استفاده از سیستم های مدیریت مالی مشخص شد و شاهد رجوع روز افزون به این نرم افزار ها هستیم، چند نکته را که هنگام انتخاب یک نرم افزار حسابداری باید رعایت کنیم را گوشزد می کنیم؛ که منجر به تصمیم گیری مالی سودمند تری خواهد شد. 

 

علاوه بر این، سیستم ها می توانند گزارش های مختلفی را برای خلاصه کردن این اطلاعات به طور دقیق برای مخاطبان تولید کنند. همان طور که برای خرید هر محصول و از هر نوعی ابتدا باید بدانیم که چه توقعاتی از آن داریم، به عبارت بهتر نخست باید نیازمندی های خود را دقیق بشناسیم و بدانیم هدفمان تامین کدام یک از نیاز هایمان است؛ هر چه نیازمندی ها و توقعات را بهتر بدانیم و درک صحیحی از خود داشته باشیم، انتخاب محصول کارامد تر و بیشتر مطابق میل ما و در جهت رفع نیاز مندی های ماست.

 

این به صورت کلی در خرید و سفارش هر نوع محصول صدق می کند و البته خریدن نرم افزار های مدیریت مالی از این قائده نه تنها مستثنا نیست بلکه به دقت و شناخت بیشتری نیاز دارد. چرا که دوباره کاری در انتخاب، هزینه های زمانی و اقتصادی زیادی را به ما و کسب و کارمان تحمیل کرده و ما را از پیشرفت باز می دارد. نکته بعدی در نظر گرفتن نرخ رشد کسب کار می باشد.ما به عنوان خریدار برنامه حسابداری باید رشد شرکتمان را در زمان خرید در نظر داشته باشد. در زمان خرید علاوه اینکه باید مشخص کنید چه کاربردی خواهد داشت، باید بدانیم جز کدام دسته از مشتریان قرار داریم و در آینده با توجه به نرخ رشد کسب و کار به کدام دسته تغییر عضویت خواهیم داد.

 

بدین ترتیب می توانیم در صورتی که نرخ رشد سریعی دارید از هم اکنون آن دسته ای که در آینده به آن ملحق خواهید شد را مبنا قرار داده و سیستم حسابداری را متناسب با آن انتخاب کند تا از هدر رفت سرمایه و دوباره کاری جلوگیری به عمل آورد. حتی امروزه برای حل این مشکل از سرویس های پردازش ابری که امروزه شاهد پیشرفت آن هستیم، کمک می گیرند.

 

به این صورت که با هزینه ای به نسبت خیلی کمتر از خرید و در حد نیاز شرکتمان، سرویسی را دریافت کنیم و در آینده نگران تغیر مقیاس آن نیز نباشیم و از خدمات گسترده نرم افزار به عنوان خدمات استفاده نماییم. البته این کاربردها در عین مقرون به صرفه بودنشان نیازمند زیر ساخت های خاصی هستند که شاید در کشور ما هنوز آنچنان فراهم نباشد!
درنهایت به معرفی چند محصول مدیریت مالی و حسابداری گروه مهندسی آیکن می پردازیم:
- نرم افزار بودجه و اعتبارات
سیستم بودجه و اعتبارات با گرد آوری، دسته بندی و آنالیز داده ها، علاوه بر آینده نگری در خصوص امور آتی، کارهای انجام شده و کارهای پیش بینی شده را مقایسه نموده و میزان تحقق امور را مشخص می نماید. سیستم بودجه و اعتبارات گروه مهندسی آی¬ کن دارای طراحی ماژولار می باشد.


برخی امکانات و قابلیت ها:
* امکان کدینگ هزینه ها / درآمدها به صورت n سطحی
* امکان ثبت تخصیص بودجه به نسبت سرفصل و جداول تفصیلی
*امکان تعیین اطلاعات مصوب درآمدها به تفکیک منابع درآمد
*امکان ثبت انواع موافقت نامه
*و...
- نرم افزار حقوق و دستمزد
برخی امکانات و مزایای ویژه:
•    تعریف مشخصات کارگاه ها و زیرلیست های متعدد جهت لیست های بیمه
•    تعریف انواع فرمول با استفاده از فرمول ساز پیشرفته جهت انواع استخدامی
•    صدور سند حسابداری به هر شکل دلخواه به صو رت مکانیزه یا دستی
•    تعریف انواع فیلدهای اطلاعاتی شامل مزایا،کسری، فیلدهای محاسباتی، مشخصات کارکردی و …
•    امکان تولید هر نوع فایل خروجی برای دیگر سیستم ها مانند بانک، بیمه، دارایی، خزانه داری، …
•    مدیریت پرداخت وام به هر روش اقساطی
•    امکان راکد نمودن وام یا پس انداز برای یک یا چند ماه
•    امکان تعریف انواع فیلدهای مأموریت، فرم های مأموریت و محاسبات مأموریت
•    مدیریت مرخصی
•    امکان پرداخت مساعده


- حسابداری شرکتی
امروزه ثبت دقیق و به موقع درآمدها و هزینه ها، جهت پیشبرد کسب و کار، مد نظر مدیران سازمان های دولتی و خصوصی می باشد. به این منظور درآمدها در زمان تحصیل و هزینه‎ها در زمان تحقق، شناسایی و ثبت می‎شوند؛ فارغ از این که موعد دریافت و پرداخت وجه نقد چه زمانی باشد، در سیستم حسابداری شرکتی، امکان و قابلیت ثبت و ضبط اسناد مالی بر مبنای نقدی و همزمان بر مبنای تعهدی وجود دارد. نرم افزارهای مالی گروه مهندسی آی­ کن دارای طراحی ماژولار می باشند.
برخی امکانات و مزایای ویژه:
•    عدم افت کارائی سیستم در تهیه گزارشات هم­زمان و یا Query های هم­زمان
•    عدم امکان ثبت اطلاعات غیر معتبر در سیستم
•    رعایت مسائل امنیتی در سطوح مختلف جهت دسترسی کاربران به سیستم
•    امکان پردازش اطلاعات در تقویم­ های متفاوت (شمسی و میلادی)
•    قابلیت ردیابی عملیات انجام شده توسط کاربران با تمام جزییات و اتفاقات روی یک رکورد


امروزه ثبت دقیق و به موقع درآمدها و هزینه ها، جهت پیشبرد کسب و کار، مد نظر مدیران سازمان های دولتی و خصوصی می باشد. به این منظور درآمدها در زمان تحصیل و هزینه‎ها در زمان تحقق، شناسایی و ثبت می‎شوند؛ فارغ از این که موعد دریافت و پرداخت وجه نقد چه زمانی باشد، در سیستم حسابداری شرکتی، امکان و قابلیت ثبت و ضبط اسناد مالی بر مبنای نقدی و همزمان بر مبنای تعهدی وجود دارد. نرم افزارهای مالی گروه مهندسی آی کن دارای طراحی ماژولار می باشند.
نرم افزار حسابداری شرکتی به عنوان بخشی از سیستم های یکپارچه گروه مهندسی آی کن، امکان دریافت، دسته بندی و یکپارچه سازی اطلاعات مالی را با دیگر سیستم ها (مانند اموال و دارایی ثابت و انبار)  به صورت خودکار فراهم می آورد.
برخی از ویژگی ها و امکانات:
•    قابلیت اخذ گزارش های متنوع آماری ترکیبی از اطلاعات متمرکز و از کل به جز
•    قابلیت جستجوی دینامیک بر اساس فیلدهای مختلف
•    قابلیت ردیابی عملیات انجام شده توسط کاربران با تمام جزییات و اتفاقات روی یک رکورد
•    امکان تخصیص سطوح دسترسی به صورت گروهی و انفرادی
•    قابلیت تعریف دسترسی به اشخاص جهت عمل معین
•    اجرای چندین ماژول به صورت همزمان فاقد محدودیت
•    ارتباط با سایر نرم افزارها مخصوصا سازمان الکترونیکی آی کن
•    ارتباط با سایر نرم افزارها با استفاده از پروتکل های استاندارد Web Service
•    ارائه خدمات مداوم
•    رعایت استقلال کامل لایه ­های نمایش، بانک­ اطلاعاتی، Business rules
•    استفاده از محیط و زبان های شی گرا
•    استفاده از ابزارهای نوین و استاندارد در طراحی و توسعه نرم­ افزار
•    قابلیت استفاده از نرم ­افزار کاربردی به صورت متمرکز و غیر متمرکز

 

 

.

منبع : beytoote.com

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :