آموزش رسم نمودار در اکسل به صورت گام به گام
نمودار در اکسل 2010,نمودارها در اکسل,کشیدن نمودار در اکسل,نمودار در اکسل پیشرفته,نمودار در اکسل آموزش,نمودار در اکسل 2016,نمودار در اکسل 2007,نمودار در اکسل,نمو

نمودار یکی از ساده ترین راه ها برای نمایش داده های شما در اکسل است. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, ابتدا نمودار در اکسل و کاربرد آن را توضیح میدهیم . سپس نحوه تهیه و قالب بندی نمودارها در Microsoft Excel را آموزش میدهیم. با ما همراه باشید.

آموزش رسم نمودار در اکسل؛ چگونه در انجام این کار حرفه ای شویم؟

نمودار در اکسل چیست؟

رسم نمودار در اکسل به‌عنوان ابزاری برای نمایش بصری محتوا استفاده می‌شود

همان‌طورکه گفته شد، نمودارها و گراف‌ها به ساختن جلوه‌ای بصری از داده‌های موجود در فایل اکسل کمک می‌کنند. عبارت‌های نمودار و گراف عموما درکنار یکدیگر و برخی اوقات به‌جای هم استفاده می‌شوند. به‌طورکلی، گراف (Graph) را می‌توان پایه‌ای‌ترین روش برای نمایش بصری داده دانست که مقادیر داده را در بازه‌ی زمانی نمایش می‌دهند. نمودارها (Chart) ساختاری پیچده‌تر دارند و به‌نوعی مقایسه‌ی دو نوع داده را با یکدیگر آسان می‌کنند.

کاربران عموما با استفاده از نمودارها، داده‌های مدنظر خود را برای مدیران، مشتریان، اعضای تیم، استادان و مخاطبان دیگر نمایش می‌دهند تا چشم‌اندازی سریع از نتایج یا پیشرفت در مسئله‌ای نمایش داده شود. با رسم نودار در اکسل می‌توان هرگونه داده‌ی کمّی را به‌خوبی در جلوه‌ای بصری نمایش داد. رسم نمودار در اکسل به‌راحتی انجام می‌شود. از‌آنجاکه داده‌های موردنیاز برای نمایش در نمودار هم عموما در همان فایل نمودار قرار دارند، کاربرانی پیچیدگی زیادی برای رسم و مدیریت نمودارها نخواهند داشت. به‌علاوه، اکسل انواع پیش‌فرض نمودار و گراف را دراختیار کاربر می‌گذارد که برای انواع داده و مقایسه بین آن‌ها کاربرد دارند.


کاربرد انواع نمودار در اکسل

مجموعه‌ی عظیمی از انواع نمودار در اکسل دراختیار کاربران قرار دارد. برای هر نوع داده، می‌توان از چند نوع نمودار استفاده کرد؛ ولی انتخاب بهترین نمودار اهمیت بیشتری دارد که مفهوم‌ترین جلوه از محتوای مدنظر شما را نمایش دهد. شما همیشه می‌توانید با اضافه‌کردن جلوه‌های گرافیکی، نمودار خود را جذاب‌تر و درک‌پذیر‌تر کنید. اکسل ۲۰۱۶ پنج دسته‌ی اصلی برای نمودار و گراف دراختیار کاربر قرار می‌دهد.

نمودار ستونی (Column Charts)

رسم نمودار ستونی در اکسل

نمودار ستونی در اکسل از انواع مشهور و پرکاربرد محسوب می‌شود که تقریبا همه‌ی کاربران با آن آشنا هستند. این نوع از نمودارها برای مقایسه‌ی اطلاعات کاربرد زیادی دارند. برای مثال، اگر اطلاعاتی دارید که چند دسته از یک متغیر را بررسی می‌کند، نمودار ستونی انتخاب مناسبی خواهد بود؛ مثلا برای مقایسه‌ی آمار فروش چند محصول می‌توان از این نمودارها استفاده کرد. انواع گوناگونی از نمودارهای ستونی در اکسل وجود دارند که ازلحاظ جلوه‌ی گرافیکی باهم متفاوت هستند:

 • Clustered
 • Stacked
 • 100%Stacked
 • 3D Clustered
 • 3D Stacked
 • 3D 100%Stacked
 • 3D

نمودار میله‌ای (Bar Charts)

نمودار میله‌ای

تفاوت اصلی نمودارهای میله‌ای و ستونی، در افقی‌بودن نمودار میله‌ای است. برای رسم نمودار در اکسل در حالت میله‌ای، می‌توان همان کاربرد‌های نمودار ستونی را در نظر گرفت. البته نمودارهای میله‌ای برخی اوقات نمای مناسب‌تری از پیشرفت یا مقایسه‌ی وضعیت دو نوع داده در گذر زمان ارائه می‌کنند. نمودار میله‌ای در اکسل در انواع زیر دردسترس کاربر قرار دارد:

 • Clustered
 • Stacked
 • 100%Stacked
 • 3D Clustered
 • 3D Stacked
 • 3D 100%Stacked

 

نمودار دایره‌ای (Pie Charts)

نمودار دایره ای

نمودار دایره‌ای در اکسل بهترین انتخاب برای مقایسه‌ای درصدی چند نوع داده محسوب می‌شود. درواقع این تصویرسازی، به‌راحتی نشان می‌دهد هریک از داده‌های بررسی‌شده چه سهمی از کل یک داده را به‌خود اختصاص داده‌اند. هر داده به‌صورت برشی از دایره نمایش داده می‌شود و به‌راحتی می‌توان نسبت آن را با داده‌های دیگر مقایسه کرد. برای رسم نمودار دایره‌ای در اکسل، پنج انتخاب دارید:

 • Pie
 • Pie of Poe (این نمودار، یک بخش از نمودار دایره‌ای را در نمودار جداگانه‌ای تقسیم‌بندی می‌کند که برای نمایش سهم هر زیرمجموعه از داده مناسب است)
 • Bar of Pie
 • 3D Pie
 • Doughnut

نمودار خطی (Line Charts)

نمودار خطی

نمودار خطی برای نمایش روندها در گذر زمان کاربرد بسیار عالی دارند. درواقع، داده‌هایی که در این نمودارها نمایش داده می‌شوند، عموما چند نوع محدود هستند که قصد داریم روند آن‌ها را در گذر زمان مقایسه‌ کنیم. در نمودار خطی، نقاط داده از هر نوع داده به‌هم متصل می‌شوند و به‌راحتی می‌توان روند صعودی یا نزولی آن‌ها را مشاهده کرد. برای رسم نمودار در اکسل در حالت خطی، هفت انتخاب در پیش دارید:

 • Line
 • Stacked Line
 • 100Stacked Line
 • Line with Markers
 • Stacked Line with Markers
 • 100%Stacked Line with Markers
 • 3D Line

نمودار پراکندگی (Scatter Charts)

نمودار پراکندگی

نمودار پراکندگی کاربردی شبیه به نمودار خطی دارد و تغییر یک داده را در گذر زمان می‌توان به بهترین نحو در آن نمایش داد. البته نمودارهای پراکندگی نقطه‌ی تمرکز دیگری هم دارند و تأثیر متغیری بر متغیر دیگر را نمایش می‌دهند که با اصطلاح همبستگی یا Correlation در مدیریت داده شناخته می‌شود. نمودارهای پراکندگی در هفت نوع دردسترس قرار دارند:

 • Scatter
 • Scatter with smooth lines and markers
 • Scatter with smooth lines
 • Scatter with straight lines and markers
 • Scatter with straight lines
 • Bubble
 • 3D Bubble

علاوه بر پنج دسته‌ی اصلی ذکرشده، چهار دسته‌ی زیرمجموعه هم وجود دارد که می‌توان برای رسم نمودار در اکسل از آن‌ها بهره برد.

نمودار مساحت (Area)

نمودار مساحت

نمودارهای مساحت مانند نمودارهای خطی تغییر مقادیر داده را در گذر زمان نمایش می‌دهند. نمودارهای مساحتی برای جلب توجه به تفاوت بین متغیرهای گوناگون کاربرد زیادی دارند.

 

نمودار سهام (Stock)

همان‌طورکه از نام این نمودار برمی‌آید، برای نمایش حداقل و حداکثر و قیمت شروع و پایان عرضه‌ی یک سهام در دوره‌ی زمانی خاص از آن استفاده می‌شود. اگرچه نمودارهای سبک سهام برای تحلیل‌های مالی کاربرد بیشتری دارند، برای نمایش مواردی همچون بازه‌ی مقادیر یک داده (مثلا بازه‌ی مقادیر واقعی در‌مقایسه‌با بازه‌ی مقادیر پیش‌بینی‌شده) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نمودار سطحی (Surface)

برای نمایش داده درزمینه‌ی سه‌بعدی می‌توان از نمودار سطحی استفاده کرد. رسم این نوع از نمودار در اکسل که صفحه‌ا‌‌ی اضافی را در نمودار نمایش می‌دهد، برای دیتاست‌‌های عظیم با بیش از دو متغیر یا دسته‌بندی‌های متنوع در داخل یک متغیر کاربرد زیادی دارند. البته خواندن و درک نمودار سطحی آن‌چنان آسان نیست و برای استفاده از آن باید مطمئن شوید که مخاطب چگونگی تحلیل داده در نمودار سطحی را درک می‌کند یا خیر.

نمودار سطحی

نمودار رادار (Radar)

برای نمایش داده از متغیرهای گوناگون و ارتباط و نسبت آن‌ها با یکدیگر، از نمودار راداری استفاده می‌شود. در این نمودارها، همه‌ی متغیرها از مرکز شروع می‌شوند. فراموش نکنید در نمودار راداری، داده‌ها در‌مقایسه‌با یکدیگر نمایش داده می‌شوند. اغلب کسب‌وکارها برای نمایش قدرت و ضعف انواع محصولات یا کارمندان یا موارد دیگر، از نمودار راداری استفاده می‌کنند.

از نمودارهای پرکاربرد دیگر در اکسل می‌توان به نمودار آبشاری (Waterfall) اشاره کرد. نمودار آبشاری مجموعه‌ای از گراف‌های ستونی است که تغییرات مثبت و منفی را در گذر زمان نمایش می‌دهد. نمودارهای دیگری هم در فهرست نمودارهای اکسل دیده می‌شوند که برای کاربردهای خاص استفاده می‌شوند. Treemap ،Sunburst ،Histogram و Box&Whisker انواع دیگری از نمودارها هستند. در پایان فهرست نمودارهای اکسل نیز نوعی ترکیبی به‌نام Combo پیشنهاد می‌شود که امکان رسم نمودار را با استفاده از چند نوع نمودار همچون ستونی و خطی فراهم می‌‌کند.

نمودار رادار


چگونه نموداری حرفه‌ای رسم کنیم؟

همان‌طورکه گفته شد، اکسل انواع گوناگونی از نمودار را دراختیار شما می‌گذارد و حتی بسته به داده‌های مدنظر، پیشنهادهایی هم ارائه می‌کند؛ اما برای افزایش بازدهی و کیفیت نمودار، باید نکاتی در نظر داشته باشید. تأثیرگذاری نمودار وابستگی زیادی به نحوه‌ی پیاده‌سازی آن و انتخاب انواع مناسب برای نمایش داده دارد. برای افزایش تأثیرگذاری نمودار و رسم تصویری واضح و مفهوم از داده‌های موجود، نکات زیر پیشنهاد می‌شوند:

 • نمودار ساده و تمیز: نمودارهایی که از رنگ‌ها و متن‌های بیش‌ازحد و جلوه‌های گرافیکی زیاد استفاده می‌کنند، عموما شلوغ هستند و خواندن داده در آن‌ها آسان نیست. به‌علاوه، جذب مخاطب در نگاه اول که وظیفه‌ی اصلی نمودار محسوب می‌شود، با چنین نوعی از ترسیم محقق نخواهد شد. درنتیجه در قدم اول رسم نمودار، هرگونه اطلاعات اضافی را از آن حذف کنید تا مخاطب فقط روی نکات اصلی متمرکز شود؛
 • انتخاب تم مناسب برای نمودار: در انتخاب تم باید مواردی همچون مخاطب و موضوع و نکته‌ی اصلی نمودار را در نظر بگیرید. تم نمودار همچنین باید با تم دیگر بخش‌های ارائه‌ی شما هماهنگ باشد؛
 • انتخاب هوشمندانه‌ی متن: نمودارها در دسته‌ی ابزارهای بصری هستند؛ اما کمی متن در بخش‌های گوناگون آن‌ها همچون عنوان و برچسب محورها استفاده می‌شود. متن مختصر و مفید برای بخش‌های گوناگون و دقت در جهت‌گیری متن‌ها (افقی یا عمودی یا مورب)، به درک‌پذیرترشدن نمودار کمک می‌کند؛
 • جانمایی هوشمندانه‌ی المان‌ها: جانمایی المان‌‌ها، نام محورها، علامت‌ها و هر المان گرافیکی باید با دقت انجام شود تا مخاطب را در خواندن محتوای نمودار با چالش روبه‌رو نکند؛
 • مرتب‌کردن داده پیش از رسم نمودار: اگر داده‌های موردنیاز برای رسم نمودار در اکسل پیش از رسم مرتب نشوند، احتمالا با خطا در نمایش و رسم نمودار روبه‌رو می‌شوید. پیشنهاد می‌شود ستو‌ن‌های حاوی مقادیر داده پیش از رسم نمودار از کوچک به بزرگ مرتب شوند.

آموزش رسم نمودار در اکسل

قرار دادن نمودارهای میله ای در اکسل

شما به طور بالقوه می توانید هر مجموعه ای از داده های اکسل را به یک نمودار میله ای تبدیل کنید. 

برای درج نمودار میله ای در Microsoft Excel ، اکسل خود را باز کرده و داده های خود را انتخاب کنید. می توانید این کار را با استفاده از موس خود به صورت دستی انجام دهید ، یا می توانید یک سلول را خود انتخاب کنید و Ctrl + A را فشار دهید تا به طور خودکار داده ها را انتخاب کنید.

پس از انتخاب داده های خود ، روی Insert > Insert Column or Bar Chart کلیک کنید.

مدلهای نمودار ستونی متنوعی در دسترس است ، اما برای درج نمودار میله ای استاندارد ، روی گزینه “Clustered Chart” کلیک کنید. این نمودار اولین نمادی است که در قسمت  “2-D Column” درج شده است.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

اکسل به طور خودکار داده ها را از مجموعه داده های شما می گیرد تا نمودار را در همان برگه ایجاد کند،با استفاده از برچسب های ستون خود برای تعیین عناوین محور و نمودار.

می توانید نمودار را به موقعیت دیگری در همان صفحه کار تغییر داده یا تغییر اندازه دهید یا نمودار را در صفحه کار یا فایل اکسل دیگر برش داده یا کپی کنید.

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

قالب بندی میله نمودارها در Microsoft Excel :

به طور پیش فرض ، نمودار میله ای در اکسل با استفاده از یک سبک مجموعه ایجاد می شود. 

در صورت تمایل می توانید تغییرات قالب بندی زیادی را در نمودار خود ایجاد کنید. می توانید رنگ و سبک نمودار خود را تغییر دهید ، عنوان نمودار را تغییر دهید و همچنین برچسب های محور را از دو طرف اضافه یا ویرایش کنید.

همچنین می توانید خط های روند را به نمودار Excel خود اضافه کنید و به شما امکان می دهد الگوهای (روند) بیشتری را در داده های خود مشاهده کنید. این امر به ویژه برای داده های فروش اهمیت دارد ، جایی که یک خط روند می تواند کاهش یا افزایش تعداد فروش در طول زمان را نشان دهد.

تغییر متن عنوان نمودار:

برای تغییر متن عنوان برای نمودار میله ای ، روی جعبه متن عنوان در بالای نمودار خود دوبار کلیک کنید. سپس می توانید متناسب با نیاز متن را ویرایش یا فرمت کنید.

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

اگر می خواهید عنوان نمودار را به طور کامل حذف کنید ، نمودار خود را انتخاب کنید و بر روی نماد "Chart Elements" در سمت راست کلیک کنید ، که با نماد "+" سبز نشان داده می شود.

روی کادر انتخاب کنار گزینه “Chart Title” کلیک کنید و آن را از حالت انتخاب خارج کنید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

عنوان نمودار شما پس از حذف تیک کادر تأیید حذف خواهد شد.

افزودن و ویرایش برچسب های محور :

برای افزودن برچسب های محور به نمودار خود ، نمودار را انتخاب کنید و بر روی “Chart Elements” (آیکون "+") کلیک کنید.

از فهرست باز شده ، نیک “Axis Titles” را فعال کنید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

برچسب های محور باید برای هر دو محور x (در پایین) و محور y (در سمت چپ) ظاهر شود. این موارد به صورت جعبه متن ظاهر می شوند.

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

برای ویرایش برچسب ها ، روی جعبه های متن کنار هر محور دوبار کلیک کنید. متن را در هر جعبه متن ویرایش کنید ، پس از اتمام انجام تغییرات ، خارج از جعبه متن کلیک کنید.

تغییر سبک و رنگ نمودار :

Microsoft Excel تعدادی از تم های نمودار ارائه می دهد که می توانید در نمودار خود اعمال کنید. برای استفاده از این موارد ، نمودار مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس بر روی آیکون "Chart Styles" در سمت راست که مانند یک برس رنگ است کلیک کنید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

لیستی از گزینه های سبک در فهرست کشویی در بخش “Style” قابل مشاهده خواهد بود.

یکی از این سبک ها را برای تغییر شکل نمودار خود انتخاب کنید ، از جمله تغییر در چیدمان نوار و پس زمینه.

  

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

می توانید با کلیک بر روی تب “Design” و در قسمت “Chart Tools” در نوار روبان ، به همان سبک های نمودار دسترسی پیدا کنید.

همان سبک های نمودار در زیر بخش “Chart Styles” نیز قابل مشاهده خواهد بود. با کلیک بر روی هر یک از گزینه های نشان داده شده ، نمودار شما تغییر خواهد کرد.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

همچنین می توانید در بخش "Color" از منوی Chart Styles تغییراتی را در رنگ های استفاده شده در نمودار خود ایجاد کنید.

گزینه های رنگ گروه بندی می شوند ، بنابراین یکی از گروه بندی های پالت رنگ را انتخاب کنید تا آن رنگ ها را در نمودار خود اعمال کنید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

می توانید ابتدا با استفاده از ماوس خود ، هر سبک رنگی را امتحان کنید. نمودار شما تغییر خواهد کرد تا نشان دهد نمودار با رنگهای اعمال شده چگونه به نظر می رسد.

گزینه های دیگر قالب بندی:

با کلیک راست روی نمودار و انتخاب گزینه "Format Chart Area" می توانید تغییرات دیگری را در نمودار خود ایجاد کنید.

  

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

با این کار ، منوی “Format Chart Area” در سمت راست ظاهر می شود. از اینجا ، می توانید سایر گزینه های قالب بندی نمودار را در قسمت “Chart Options” نمودار خود تغییر دهید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

همچنین می توانید نحوه نمایش متن در نمودار خود را در قسمت “Text Options” تغییر دهید ، به شما امکان می دهد رنگ ها ، جلوه ها و الگوهای را به برچسب های عنوان و محور خود اضافه کنید ، و همچنین نحوه تنظیم متن خود را در نمودار تغییر دهید.

 

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

اگر می خواهید تغییراتی بیشتری در قالب بندی متن ایجاد کنید ، می توانید این کار را با استفاده از گزینه های استاندارد قالب بندی متن در زیر تب “Home” هنگام ویرایش یک برچسب انجام دهید.

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

همچنین می توانید از منوی قالب بندی پاپ آپ که در بالای عنوان نمودار یا جعبه های متن برچسب محور ظاهر می شود ، استفاده کنید.

نمودار در اکسل, طریقه رسم نمودار در اکسل

نحوه ی رسم نمودار در اکسل

منبع : بخش کامپیوتر آکاایران
برچسب :